Nie żyje słynna gimnastyczka. Dała podwaliny dyscyplinie w kraju. "Niepowetowana strata"

Legendarna gimnastyczka Albina Deriugina nie żyje - tę smutną wiadomość przekazał Narodowy Komitet Olimpijski Ukrainy. Zmarła w wieku 91 lat. "Zatrzymało się serce legendy" - czytamy w oficjalnym komunikacie o jej śmierci.

Albina Deriugina to symbol ukraińskiej gimnastyki artystycznej. Najpierw jako zawodniczka, a później przez wiele lat jako trenerka kładła podwaliny pod dyscyplinę w tym kraju. Deriugina wychowała kilka pokoleń świetnych gimnastyczek w Ukrainie. Jej podopieczne zdobywały medale zarówno na mistrzostwach świata, jak i igrzyskach olimpijskich.

Zobacz wideo Morawiecki sprzeciwia się decyzji MKOl-u: Co to jest za podejście do tematu?!

Nie żyje Albina Deriugina. Ukraiński sport w żałobie

W środę 29 marca Narodowy Komitet Olimpijski Ukrainy przekazał smutną informację o śmierci Deriuginy, która 16 marca skończyła 91 lat. "To niepowetowana strata dla olimpijskiej rodziny" - podkreśliła federacja.

Ciężarówka wywozi dobytek Baltimore Colts Kibice przeżyli szok. W ciągu jednej nocy ich ukochany klub zniknął

"Ze smutkiem zawiadamiamy, że w wieku 92 lat zatrzymało się serce legendy światowej gimnastyki artystycznej, bohaterki Ukrainy, członkini Komitetu Wykonawczego Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy, zasłużonej trenerki Albiny Deriuginy" - tak brzmi treść oficjalnego komunikatu. "Deriugina weszła do gimnastyki artystycznej u zarania jej początków i jest uważana za założycielkę tego sportu na Ukrainie" - dodano.

Narodowy Komitet Olimpijski Ukrainy złożył rodzinie najszczersze kondolencje. "W imieniu całej rodziny olimpijskiej składamy szczere kondolencje rodzinie, przyjaciołom, kolegom i uczniom Albiny Deriuginy".

Slovenia Nordic World Championships Nagła zmiana planów w Planicy. Duże zmartwienie organizatorów

Zmarła Albina Deriugina. Wychowała wielkie talenty gimnastyczne

Choć Deriugina nie osiągnęła wielkich sukcesów jako zawodniczka, to wszelkie niepowodzenia powetowała sobie podczas kariery trenerskiej. Jej uczniowie do dziś osiągają wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. Jedną z pierwszych osób, która osiągnęła sławę pod wodzą Albiny Deriuginy była jej córka - Irina. W 1977 oraz 1979 roku zdobyła ona mistrzostwo świata w wieloboju.

Ponadto do uczniów zmarłej trenerki zaliczyć należy m.in. Aleksandrę Timoszenkę (mistrzyni olimpijska z 1992 r. w wieloboju), Oksanę Skaldinę (brązowa medalistka igrzysk w 1992 r.), Hannę Bezsonową (brązowa medalistka igrzysk w 2008 r.) czy też Żannę Rizatdinową (brązowa medalistka igrzysk w 2016 r.). Dzisiaj rodzinne tradycje Deriuginy kontynuuje jej wnuczka.

Więcej o: