Nie wolno ubierać się po rosyjsku. MKOl gimnastykuje się jak może. Modowe zakazy

Dopuszczając do międzynarodowej rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi, MKOl nałożył specjalne obostrzenia nie tylko na sportowców, ale też kibiców. Komitet zakazał fanom noszenia części garderoby kojarzonych z Rosją.

We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zarekomendował dopuszczenie do międzynarodowej rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi. Zawodnicy z tych krajów byli zawieszeni od ponad roku z powodu inwazji na Ukrainę.

Zobacz wideo Specjalny występ dla Lewandowskich! Bawili się i śpiewali pod sceną

Mimo protestów państw Zachodu MKOl, powołując się na Kartę Olimpijską oraz zdanie Organizacji Narodów Zjednoczonych, postanowił zmienić decyzję. Na razie nie dotyczy ona igrzysk olimpijskich w 2024 r. oraz 2026 r. W tej sprawie decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach, jednak trudno spodziewać się, by była inna niż wtorkowa.

MKOl, rekomendując powrót sportowców z Rosji i Białorusi, nakreślił też zasady, jakich ci zawodnicy muszą przestrzegać. Sportowcy z tych krajów będą mogli startować wyłącznie pod neutralną flagą. Nie będą też mogli brać udziału w konkurencjach zespołowych. Ponadto nałożono bezwzględny zakaz udziału dla sportowców i personelu, którzy są zatrudnieni w armii lub służbach bezpieczeństwa, nie mogą oni też jawnie popierać inwazji na Ukrainę.

Andrzej Kraśnicki, Daniel Obajtek Afera premiowa w PKOl. Obajtek interweniuje. "Oczekuję wyjaśnień"

Decyzja MKOl nie spodobała się państwom przeciwnym Rosji i Białorusi. - Martwię się o naszych sportowców, reprezentacje i wszystkich Ukraińców. Dla nas było bardzo ważne, by Rosjanie i Białorusini nie brali udziału w żadnej rywalizacji sportowej. Niestety stało się inaczej. Zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy - powiedział minister sportu Ukrainy i szef tamtejszego komitetu olimpijskiego - Wadym Hutcajt.

Specjalne zakazy dla rosyjskich kibiców

- W rozmowach z MKOl podkreślaliśmy, że prawie 70 proc. sportowców z tych krajów albo jest w siłach zbrojnych, albo należy do personelu wojskowego. Ci ludzie popierają wojnę, w której giną nasi rodacy i otrzymują wojskowe pensje. Udowodnimy to każdemu. Nie będzie to łatwe, ale będziemy wciąż będziemy się sprzeciwiać ich obecności w rywalizacji sportowej - dodał.

Co ciekawe, MKOl nałożył też obostrzenia na rosyjskich kibiców. Jak poinformował portal sport24.ru, MKOl zabronił fanom noszenia części garderoby kojarzonych z Rosją i jej kulturą. Wśród zakazanych przedmiotów znalazły się walonki, uszanki, sarafany oraz kokoszniki.

Wiceprezes ZPRP Sławomir Szmal (z lewej), Marcin Lijewski, nowy trener reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych oraz prezes ZPRP Henryk Szczepański (z prawej) podczas konferencji prasowej, 29 marca 2023 r. Legenda selekcjonerem Polaków. Ma przywrócić blask. I ma już plan. "Nie brałbym tego"

"Zdaniem komitetu wykonawczego MKOl symbole te są kojarzone przez światową społeczność z Rosją i są niepożądane w obecnej sytuacji politycznej. Rosyjscy kibice nie mogą zakładać ich na międzynarodowych zawodach" - napisał portal sport24.ru.

Więcej o: