Afera wokół Igrzysk Europejskich. Niemiecki działacz chce przeniesienia konkurencji. Dla Rosjan

Atmosfera w europejskiej szermierce coraz bardziej się zagęszcza. Niewykluczone, że sport wypadnie z kalendarza tegorocznych Igrzysk Europejskich w Krakowie. Wszystko przez niemieckiego działacza, który chce startu Rosjan.

Już latem tego roku w Krakowie odbędą się trzecie Igrzyska Europejskie. Jedną z konkurencji, która miała odbyć się w samym mieście, jest szermierka. Co więcej, FIE planowało, by zawody w stolicy Małopolski otrzymały również rangę mistrzostw starego kontynentu i kwalifikacji olimpijskich. To nie spodobało się jednemu z niemieckich działaczy, który chce przeniesienia imprezy.

Zobacz wideo Zieliński: Czesi grali to co chcieli, nie było nam łatwo

Przeniesienie zawodów i furtka dla Rosjan

Jak informuje w mediach społecznościowych analityk Jens Weinreich, sytuacja jest bardzo rozwojowa. Niewykluczone, że ostatecznie nie obejrzymy zawodów szermierczych podczas Igrzysk Europejskich, a mistrzostwa Europy i kwalifikacje olimpijskie zostaną przeniesione do innego kraju. Na ten moment faworytem do organizacji imprezy jest Budapeszt, gdzie reprezentanci Rosji z powodzeniem mogliby wystartować.

Jedną z osób odpowiedzialnych za lobbowanie za pomysłem przeniesienia zawodów jest Dieter Lammer, który wielokrotnie podkreślał, że umożliwienie startu reprezentantom Rosji jest kluczowy. Niemiec ma mieć jeszcze większe poparcie ze względu na decyzję Thomasa Bacha o dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W związku z tym szermierze i szermierki ze wschodu mieliby mieć możliwość udziału w każdym z turniejów kwalifikacyjnych.

Londyn 21.12.2020. Krzysztof Ratajski na mistrzostwach świata w darta
Rewelacyjne informacje dla fanów darta. Najlepsi zawodnicy świata zagrają w Polsce

Nowa lokalizacja zawodów także nie byłaby przypadkowa. Wybór miałby paść na Budapeszt ze względu na swobodną możliwość przyjazdu sportowców z Rosji. Na Węgrzech są oni bowiem traktowani zupełnie normalnie w odróżnieniu od Polski, gdzie każdy z zawodników musiałby co najmniej otrzymać specjalne pozwolenie na wjazd do kraju.

Igrzyska Europejskie w Krakowie rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. W tym czasie na starcie staną m.in. bokserzy, kolarze górscy, lekkoatleci czy skoczkowie narciarscy, którzy będą rywalizować na igelicie.

Pierwsze złoto dla Polski w Tokio! Róża Kozakowska z rekordem świata w rzucie maczugą Drakońska kara za doping, olimpijczyk wykluczony na osiem lat. Tłumaczy się COVID-19

Więcej o: