"Najpiękniejsza szachistka świata" łączy szachy z ringiem. Śledzą ją miliony fanów

Andrea Botez została obwołana "najpiękniejszą szachistką świata". 20-latka pierwszy tytuł zdobyła w wieku ośmiu lat, a teraz obserwują ją miliony fanów na całym świecie. Gra w szachy, pozuje do zdjęć i bierze udział w nietypowych dyscyplinach sportowych łączących boks z szachami.

Andrea Botez jest szalenie popularna w mediach społecznościowych. Ponad pół miliona obserwujących na Instagramie, blisko 400 tysięcy na Twitterze, ponad milion subskrybentów na YouTube i tyle samo na Twitchu. 20-latka zajmuje się cosplayami, wystąpiła na ringu bokserskim, a wszystko zaczęło się niewinnie - od nauki gry w szachy w rodzinnym domu.

Zobacz wideo Premier obiecał kilkadziesiąt hal sportowych. Powstało pięć. Minister wyjaśnia, dlaczego tak mało

"Najpiękniejsza szachistka na świecie" rozpoczynała od szachów, a skończyła na ringu

Botez zaczęła grać w szachy w wieku sześciu lat. Z kolei w turnieju szachowym wzięła udział, gdy skończyła siódmy rok życia. W 2010 roku w wieku ośmiu lat wygrała turniej młodzieżowych mistrzostw Kanady dla zawodniczek do ósmego roku życia. W 2015 roku, mając 13 lat, została mistrzynią prowincji Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. 

 

Oprócz uprawiania sportu Andrea wyróżnia się również tym, że ma bardzo szerokie zainteresowania. W 2017 roku ukończyła stosunki międzynarodowe i została pierwszą kobietą na stanowisku prezesa Stanford Chess Club. Jej IQ ma wynosić ponad 160.

W grudniu 2022 roku 20-latka stoczyła walkę z arcymistrzynią kobiet, Diną Belenkayą. Wszystko w ramach mistrzostw Mogul Chessboxing Championship. Pojedynek składa się z siedmiu trzyminutowych rund, w których naprzemiennie zawodnicy rywalizują w boksie i szachach. Ostatecznie w rundzie szachowej przegrała Botez, chociaż zdaniem obserwatorów walki, wcześniej powinna wygrać przez techniczny nokaut. Po zakończeniu tych nietypowych zmagań organizatorzy gali ogłosili, że zwycięzcą jest zarówno Botez, jak i Belenkaya. Urywki tego pojedynku można zobaczyć na Instagramie zawodniczki.

 

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Bardziej utytułowana od Andrei jest jej siostra Alexandra, z którą razem prowadzą na YouTube kanał BotezLive, która ma ponad milion subskrypcji. Ma ona na koncie m.in. sześć tytułów mistrzyni kraju.

Botez ma na koncie także działalność charytatywną. W trakcie pandemii COVID-19 w 2020 roku wzięła w turnieju szachowym, który był przeprowadzony za pośrednictwem platformy Zoom. Jego celem było zebranie pieniędzy dla dzieci dotkniętych skutkami pandemii. 

 
Więcej o: