Anna Czerwińska nie żyje. Wybitna himalaistka i alpinistka miała 73 lata

W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska, zdobywczyni Korony Ziemi oraz sześciu ośmiotysięczników. O śmierci wybitnej himalaistki i alpinistki poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

"Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Spoczywaj w spokoju Aniu!" - czytamy w poście fundacji na Facebooku.

Zobacz wideo PZPN poszedł na całość. "Wybór z najwyższej półki"

Anna Czerwińska nie żyje

Anna Czerwińska rozpoczęła swoją przygodę ze wspinaczką górską pod koniec lat 60., wspinała się głównie w grupach kobiecych. Zaczęła od wypraw w Tatry, później zainteresowała się ekspedycjami w Alpy i Himalaje.

W 1978 r. weszła na szczyt Mont Blanc, najwyższej góry w Europie. W latach 90. zdobywała kolejne szczyty najwyższych gór poszczególnych kontynentów. Na Mount Everest wspięła się w 2000 r. jako druga Polka w historii. Tym samym zdobyła Koronę Ziemi jako pierwsza Polka (wcześniej dokonał tego tylko Leszek Cichy w 1999 r.).

Czerwińska miała też na koncie wejścia na inne ośmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum. W 1985 wspięła się na szczyt Nanga Parbat (razem z Wandą Rutkiewicz i Krystytną Palmowską). Zdobyła także góry Lhotse, Czo Oju, Gaszerbrum II, Makalu - wszystkie na początku XXI w. Na Lhotse i Makalu weszła jako pierwsza Polka w historii.

Z zawodu była doktorem nauk farmaceutycznych. Miała honorowe członkostwo w Polskim Związku Alpinizmu. W 2003 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Czerwińską Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu za popularyzowanie sportu wspinaczkowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.