Oto rekord świata w wyciskaniu sztangi na ławce. Kosmos

Dla wielu najważniejszym ćwiczeniem na siłowni jest wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce poziomej. Ćwiczący prześcigają się w indywidualnych rekordach i robią wszystko, by je pobić. Z kolei profesjonaliści trenują latami, by chociaż zbliżyć się do rekordów świata - a te wyglądają naprawdę imponująco.

Wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce poziomej to ćwiczenie angażujące mięśnie klatki piersiowej,  mięśnie trójgłowe ramion i przednie aktony mięśni naramiennych. Wykonuje się je, leżąc na poziomej ławce, dotykając stopami podłoża i opuszczając sztangę, by ta dotknęła klatki piersiowej. Po tym sztanga musi zostać wypchnięta do pozycji wyjściowej, wtedy powtórzenie zostaje zaliczone. Wyciskanie sztangi leżąc, jest jedną z konkurencji w klasycznym trójboju siłowym. 

Zobacz wideo Kwiatkowski o pożegnaniu Michniewicza: Nie chcemy wchodzić w szczegóły

Jaki jest rekord w wyciskaniu sztangi na ławce? 

Jednym z pierwszych zarejestrowanych rekordów w wyciskaniu sztangi jest wynik z 1988 roku należący do wrestlera Dino Bravo (Adolfo Bresciano), który na gali Royal Rumble organizowanej przez federację World Wrestling Federation (WWF). Włosko-kanadyjski zawodnik podniósł wtedy 322,9 kg, czyli 712 funtów. Przez lata zawodnicy próbowali pokonać wrestlera. Dwukrotnie, w 1995 i 1996 roku rekord bił Anthony Clark, który wyciskał kolejno 339 i 349 kilogramów. Rok później ten sam zawodnik przekroczył barierę 350 kg i uzyskał 356 kilogramów, ale wynik nie został uznany za oficjalny. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

By próba została zaliczona jako oficjalna, zawodnik musi brać udział w zawodach jednej z wielu federacji dokumentujących wyniki i posiadających profesjonalnych sędziów. W takich zawodach w 2020 roku brał udział amerykański trójboista Julius Maddox. Podczas zawodów Extreme Powerlifting Coalition pobił swój rekord świata, który wynosił 337,5 kg i wycisnął 770 funtów, a więc dokładnie 350 kilogramów. Do dziś jego osiągnięcie pozostaje uznane za najlepszy wynik w historii, chociaż nieoficjalnie zdołał wycisnąć nawet o 5 kilogramów więcej. 

 

Oddzielną kategorią, w której mierzone są rekordy, jest wyciskanie po założeniu specjalnej koszulki wspomagającej. Cześć garderoby działa jak założona sprężyna i z powodu dużego napięcia materiału pozwala wyciskać zdecydowanie większe ciężary. Oficjalnym rekordzistą w tej kategorii jest Ryan Kennelly, który wycisnął 485,3 kg, czyli 1070 funtów. Do tego samego zawodnika należy również nieoficjalny rekord, ponieważ zdołał on podnieść aż 508 kg, czyli 1120 funtów. Poza specjalną koszulką zawodnik podczas próby miał na klatce piersiowej deskę, która miała chronić jego zdrowie w przypadku upadku lub wyślizgnięcia się sztangi. 

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA