Rosyjska mistrzyni ogłasza "wielkie zwycięstwo". Tort ze Statuą Wolności

Rosyjska mistrzyni olimpijska Anastazja Nazarenko otrzymała amerykańskie obywatelstwo. Rosjanka od lat przebywa w Stanach Zjednoczonych i hucznie świętowała z przyjaciółmi otrzymanie nowego paszportu. Nie umknęło to uwadze rosyjskich mediów.

Anastazja Nazarenko to mistrzyni olimpijska z 2012 roku w rywalizacji drużynowej, trzykrotna mistrzyni świata, trzykrotna mistrzyni Uniwersjady 2013 oraz trzykrotna mistrzyni Europy. Ma tytuł Honorowego Mistrza Sportu Rosji. Po igrzyskach olimpijskich w Londynie Anastazja zawiesiła karierę, ale wróciła do zespołu i w 2015 roku przygotowywała się do igrzysk w Rio de Janeiro. Ale na krótko przed turniejem trafiła do szpitala i zmagała się z niewydolnością nerek. Na skutek tego odpadła z kadry narodowej. Po tym ostatecznie zakończyła zawodową karierę sportową, przeniosła się do Nowego Jorku i mieszka tam razem ze swoim mężem.

Zobacz wideo Akcja Polaków była fenomenalna, ale to tylko wybryk

Legenda himalaizmu pod wrażeniem Andrzeja Bargiela. Legenda himalaizmu pod wrażeniem Andrzeja Bargiela. "To zupełnie inna klasa"

Rosyjska mistrzyni dostała amerykański paszport. "Nie zerwałam więzi"

- Przeprowadzkę do USA uważam za wielkie zwycięstwo. Bycie imigrantem nie jest łatwe. To samotność, trudności z językiem i nieznajomość miasta. Bałam się, że zgubię się w metrze. A kiedy pierwszy raz w nim byłam, karta nie działała i nie mogłam zapłacić. Moje amerykańskie życie nie zaczęło się jako historia sukcesu. Podczas gdy ja zdobywałam pracę, sporządzałam pierwszą umowę z amerykańskim bankiem, mijały tygodnie. O pożyczkę musiałam prosić znajomych. Bałam się nawet rozmawiać o tych problemach z rodzicami. Nie chcieli mnie puścić i nadal się martwią – powiedziała cytowana przez rosyjski serwis championat.com.

Dodała też, że nie zerwała swoich więzi z Rosją. - Kto jest patriotą? Ktoś, kto nie krytykuje rosyjskiej polityki? Czy ten, który zrobił coś dla kraju? Przez wiele lat broniłam rosyjskiej flagi na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata. Kiedyś, w wieku 15 lat, odrzuciłam ofertę wyjazdu do reprezentacji Włoch, ponieważ chciałam wygrać dla Rosji. Nie zerwałam też więzi z Rosją. Moja szkoła gimnastyki artystycznej działa w Kaliningradzie od wielu lat, a dyrektorem jest moja mama. Zawsze będę wdzięczna Rosji za możliwość stania się tym, kim się stałam. I odpłaciłam się złotem olimpijskim i zdrowiem – tłumaczy Nazarenko. Z kolei portal sports.ru cytuje jej wypowiedź, że zdarza jej się przyjeżdżać do Moskwy, ale bardziej w roli turystki. - Kiedy jadę samochodem, cieszę się starą architekturą naszej stolicy – powiedziała.

Anna Tybor, która zjechała na nartach z ManasluNa nartach z 8 tys. metrów. "Tam czuć tę wolność". Bargiel przetarł szlaki

Jesienią tego roku otrzymała amerykańskie obywatelstwo. Na cześć otrzymania nowego paszportu urządziła przyjęcie. Nosiła duży tort z wizerunkiem Statuy Wolności oraz paszportem amerykańskim i balonami w kolorach flagi USA.

- Po igrzyskach olimpijskich w Londynie Nazarenko wyjechała ze swoim ukochanym, którego poślubiła. Oczywiście po tylu latach otrzymała obywatelstwo – skomentowała przewodnicząca Ogólnorosyjskiej Federacji Gimnastyki Artystycznej Irina Viner. Również rosyjscy dziennikarze przypominają, że faktu otrzymania przez Nazarenkę obywatelstwa nie można uznać jako i ucieczki połączyć z "wydarzeniami politycznymi".

Więcej o: