Urubko pozamiatał w Himalajach. Hat trick w 11 dni i wyrównany rekord

Denis Urubko to jeden z najlepszych himalaistów świata. Ostatnio zakończył kolejną wyprawę, w trakcie której zdobył w 11 dni Broad Peak, Gasherbrum II i K2. Tym samym wyrównał rekord 26 wejść na ośmiotysięczniki należący do Baska Juanito Oiarzabala

Denis Urubko wraz z początkiem roku powrócił do wspinaczki wysokogórskiej. Rosjanin z polskim paszportem i jego trzej partnerzy - Anton Kravchenko, Andrew Shlyapnikov i Max Berngard zdobyli Ganga Koshar mający 6046 metrów n.p.m. Dokonali tego po raz pierwszy w historii, bowiem nigdy wcześniej szczyt znajdujący się w górach Karakorum nie został zdobyty zimą.

Zobacz wideo Nowy dom Lewandowskiego robi piorunujące wrażenie. "Wspomnienia na całe życie"

Urubko podbija Himalaje. Wyrównał osiągnięcie Baska Juanito Oiarzabala

Teraz Urubko zapisał na swoim koncie kolejny sukces. W czerwcu poinformował, że przebywa w Pakistanie i rozpoczyna następną wyprawę, która zakończyła się sukcesem. Jak poinformował serwis wspinianie.pl, himalaista zaliczył na ośmiotysięcznikach hat-trick. Dokonał tego w 11 dni i to bez korzystania z butli. 

Najpierw zdobył szczyt Broad Peak (8051 m n.p.m, 19 lipca), cztery dni później Gasherbrum II (8 035 m n.p.m), a na koniec 29 lipca w dniu 49. urodzin wszedł na K2 (8611 m n.p.m). Rajd Urubki na kolejne ośmiotysięczniki to prawdopodobnie próba przegonienia wyczynu Baska Juanito Oiarzabala, który wszedł na nie 26 razy. Urubko wyrównał właśnie jego wyczyn. 

Urubko to jeden z najlepszych himalaistów świata. Urodził się na Kaukazie, a wychowywał na Sachalinie. Jako pierwszy człowiek wszedł w zimie na Makalu i Gaszerbrum II. Zdobył wszystkie ośmiotysięczniki bez tlenu. Na czterech z nich wytyczył nowe drogi: na Broad Peaku w 2005 roku, Manaslu - 2006, Czo Oju - 2009 i Lhotse w 2010. W 2019 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, gdzie próbował pomóc próbującym zejść ze szczytu Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi.

Więcej o: