"Caryca" Tutberidze grzmi: Dave, jesteś gównem. Nie masz ani sumienia, ani honoru

Dave Lease to znany dziennikarz zajmujący się łyżwiarstwem figurowym. Amerykanin upublicznił kontrowersyjne plany rosyjskiej pary: Diany Davis i Gleba Smołkina. To wyraźnie nie spodobało się matce łyżwiarki Eteri Tutberidze, znanej w Rosji jako "caryca łyżwiarstwa figurowego".

"Dave, jesteś gównem. Nie masz ani sumienia, ani honoru. Nie szanujesz innych, bo sam niczego nigdy nie osiągnąłeś. Twoje wypowiedzi upokarzają ludzi. Powinieneś się wstydzić, jeśli wiesz, co znaczy wstyd" - napisała w mediach społecznościowych Eteri Tutberidze. Słynna rosyjska trenerka łyżwiarstwa figurowego zwróciła się w ten sposób do dziennikarza Dave'a Lease'a.

Zobacz wideo

Tutberidze to trenerka m.in. Kamiły Walijewej, bohaterki dopingowego skandalu na ostatnich zimowych igrzyskach olimpijskich, a prywatnie matka innej łyżwiarki - Diany Davis. I to właśnie za "atak" na córkę Tutberidze tak wściekła się na Lease'a.

Cristiano RonaldoCristiano Ronaldo odrzuca 275 mln euro. Atletico Madryt wchodzi do gry

Czym rzekomo zawinił dziennikarz? W podkaście potwierdził, że Davis poślubiła w marcu swojego łyżwiarskiego partnera Gleba Smołkina, czym miała ułatwić parze zmianę flagi, pod którą ta starowałaby w zawodach. Dokument potwierdzający zaślubiny został nawet umieszczony w mediach społecznościowych.

19-letnia Davis urodziła się w Las Vegas, a gdy miała trzy lata, przeprowadziła się z matką do Moskwy, gdzie się wychowała. Dzięki temu ma dwa obywatelstwa. Ślub Davis i Smołkina sprawia, że para niedługo może reprezentować USA. To z kolei umożliwiłoby im start w zawodach międzynarodowych. Po ataku Rosji na Ukrainę wszyscy łyżwiarze z Rosji zostali wykluczeni z rywalizacji.

Sukces St Joseph's FCHistoryczna wygrana ekipy z Gibraltaru. Trzy lata temu przegrywali 0:10

Para chciała zrobić to po cichu. Dość powiedzieć, że do zaślubin doszło cztery miesiące temu, a sprawa dopiero wyszła na jaw i nabrała międzynarodowego rozgłosu dopiero teraz - właśnie dzięki informacjom Lease'a. W Rosji para uważana jest za zdrajców, a sprawie przyjrzą się też światowa i amerykańska federacja łyżwiarstwa. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że plan Davis i Smołkina nie pójdzie tak sprawnie, jak zakładali.

W pierwszym seniorskim sezonie Davis i Smołkin wywalczyli wicemistrzostwo Rosji. W listopadzie 2021 r. Rosjanie wygrali zawody Warsaw Cup, sensacyjnie pokonując japoński duet Kana Muramoto i Daisuke Takahashi. Na mistrzostwach Europy Davis i Smołkin zajęli siódme miejsce, a olimpijski debiut ukończyli na 14. pozycji.

Więcej o: