Burza po decyzji klubu ws. strojów pływaczek. "Chodzi o komfort mężczyzn"

Jeden ze szwedzkich klubów pływackich zabronił kobietom trenowania w dwuczęściowych strojach. Oficjalne powody tej decyzji nie są znane, jednak od razu wywołała ona dyskusję na temat seksizmu w sporcie.

O sytuacji poinformował słynny szwedzki dziennik "Aftonbladet". Z jego ustaleń wynika, że jeden z klubów zabronił trenującym na terenie ośrodka kobietom pływać w dwuczęściowych strojach kąpielowych. Oficjalne powody tej decyzji nie są znane. Jak wynika jednak z wypowiedzi osób związanych ze sprawą, chodzi o komfort mężczyzn i zachowanie profesjonalizmu.

Zobacz wideo Ile Robert Lewandowski zarobi, jeśli przejdzie do Barcelony?

Punktowanie nieprofesjonalnego zachowania czy przejaw seksizmu?

Według zawodników klubu włodarzom chodzi o profesjonalizm. Podczas jednego ze spotkań mieli oni powiedzieć, że pływanie w dwuczęściowym stroju wiąże się z ryzykiem zsunięcia górnej części podczas ruchu. Użyto również argumentu, że odsłonięcie ciała może dekoncentrować mężczyzn i utrudniać im trening. Zarzucanie braku profesjonalizmu jest jednak w tej sytuacji bezpodstawne. Kwestia stroju podczas treningów nie jest uregulowana żadnymi zasadami. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zawodów, w trakcie których zawodnicy muszą się dostosować do zasad określonych w regulaminie międzynarodowej federacji pływackiej FINA.

Thomas BachSzef MKOl zabrał głos ws. Rosjan. "Jeszcze nie czas na usuwanie sankcji"

Sytuacja ta wywołała burzę w szwedzkich mediach, które określają to jako przejaw seksizmu. Głos w sprawie zabrał prezes szwedzkiego związku pływackiego Mikael Jansson. - Pierwszy raz słyszę o podobnych wymogach - powiedział otwarcie działacz.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Nie jest to pierwsza kontrowersyjna sytuacja, która ma związek z tym klubem. Jak twierdzi "Aftonbladet" chodzi o to samo miejsce, w którym niedawno doszło do molestowania 14-letniego dziecka. Oskarżony trener dostał wyrok skazujący, jednak pozostał on na wolności i zachował swoje stanowisko. 

Anita Alvarez zemdlała podczas zawodów pływackichAlvarez zaczęła opadać na dno basenu. Na pomoc ruszyła trenerka

Więcej o: