Rosjanie dopuszczeni do zawodów. Ukrainiec rezygnuje

Ukraiński gimnastyk Illia Kovtun wycofał się z rywalizacji podczas finałów Klubowych Mistrzostw Włoch. Była to odpowiedź zawodnika na dopuszczenie do startu rosyjskich gimnastyków.

Klubowe Mistrzostwa Włoch odbyły się 21 oraz 22 maja w Neapolu. Pomimo trwającego konfliktu wojennego w Ukrainie do zawodów zostali dopuszczeni rosyjscy gimnastycy. Nie spodobało się to liderowi reprezentacji Ukrainy, Illii Kovtunowi, który wycofał się z rywalizacji. Zawodnik nie chciał bowiem brać udziału w tych samych zawodach co choćby Rosjanin Artur Dałałojan.

Zobacz wideo Ondrasek deklaruje walkę o powrót do ekstraklasy. "Nigdzie się nie wybieram"

Illia Kovtun rezygnuje z rywalizacji, klub komentuje

O decyzji 18-letniego Ukraińca poinformował klub Palestra Ginnastica Ferrara, który reprezentuje na co dzień ukraiński gimnastyk. Ponadto klub w ramach solidarności z decyzją Kovtuna, nie zastąpiły go innym zawodnikiem.

- Niestety konflikt między Rosją a Ukrainą ma również konsekwencje w naszych mistrzostwach w gimnastyce męskiej Serie A. To mały problem w porównaniu z tragedią wojny, śmiercią i zniszczeniami - skomentował zaistniałą sytuację włoski klub. 

Nikola Grbić tłumaczy sytuację Fabiana Drzyzgi. Nikola Grbić tłumaczy sytuację Fabiana Drzyzgi. "Najtrudniejsza rozmowa"

Do decyzji Kovtuna odniosła się także jego klubowa trenerka, Irina Nadiuk. – Wszyscy teraz popierają Ukrainę i solidaryzują się z nią. Zdecydowaliśmy się nie brać udziału w tych mistrzostwach. Ilja nie będzie rywalizować na tej samej platformie co reprezentant Rosji.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

Decyzja Kovtuna zgodna z wytycznymi federacji

Ukraińska Federacja Gimnastyczna wydała jakiś czas temu wytyczne dotyczące startu swoich gimnastyków w zawodach z Rosjanami. Przepisy te kategorycznie zabraniają rywalizacji Ukraińców w jednych zawodach z gimnastykami z Rosji. Decyzja Kovtuna była więc zgodna z wytycznymi ukraińskiej federacji.

Lewandowski drugim najlepszym piłkarzem w Europie. Przegrał z MbappeLewandowski drugim najlepszym piłkarzem w Europie. Przegrał z Mbappe

Przypomnijmy, że Illia Kovtun jest liderem ukraińskiej reprezentacji. W ubiegłym roku wywalczył brązowy medal na mistrzostwach świata i Europy. W ubiegłym roku wziął także udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Więcej o: