Minister sportu Rosji woła o pomoc. "Straciliśmy szereg kontaktów"

Sankcje coraz mocniej uderzają w rosyjski sport. Minister sportu Oleg Matytsin, który należy do najbliższego grona Władimira Putina, wyznał, że wycofanie się producentów sprzętu sportowego z Rosji to olbrzymi cios. - W warunkach tak surowych sankcji są dwa wyjścia - mówił minister przed Dumą Państwową.

Rosja, która wywołała wojnę i dokonuje zbrodni w Ukrainie, znika ze świata sportu. Decyzję o wykluczeniu jej sportowców podjęły niemal wszystkie związki sportowe. O tym, jak boleśnie odczuwa to Rosja, wyznał szef resortu Oleg Matytsin. 

Zobacz wideo Krychowiak pokazał Rosjanom prawdziwą twarz. "Cywilna odwaga" [SPORT.PL LIVE #16]

Alina KaszlinskaRosyjska arcymistrzyni będzie grać dla Polski. "Przyjęliśmy jej wniosek z radością"

Matytsin o sankcjach: straciliśmy szereg kontaktów

Minister sportu podczas przemówienia w Dumie Państwowej wyznał, że sankcje mocno uderzyły w rosyjskich sportowców. Wyznał, że wycofanie się z Rosji "zagranicznych producentów sprzętu sportowego to gwóźdź do trumny". 

- Straciliśmy szereg kontaktów i producentów z całego świata, którzy dostarczali sprzęt na najwyższe szczeble - wyznał Matytsin. Podkreślał, że jego resort chce zastąpić zachodnie produkty krajowymi, jednak jest to bardzo trudne.

- W warunkach tak surowych sankcji są dwa wyjścia: po prostu zrezygnować i przyznać, że jesteśmy ubezwłasnowolnieni, albo znaleźć jakieś rozwiązanie w tej sprawie - stwierdził. 

Słowa Matytsina wywołały falę komentarzy. Internauci krytykują stanowisko człowieka Putina, uważając, że sankcje miały wzmocnić rosyjską gospodarkę, a nie ją osłabić. "Jak to? Przecież mówili, że sankcje tylko pomagają. A potem: nagle ciężko..." - pisze jeden z rosyjskich internautów. "Ciekawe, że żaden z polityków pod hasłem »właściwej decyzji« nie rozumie końca wojny" - dodał kolejny. 

Robert Lewandowski i Andrij Piatow podczas meczu Polska Ukraina w fazie grupowej Euro 2016Ukraina chciała rozegrać mecz w Brukseli, ale Belgowie odmówili. I po meczu

Matytsin jest ministrem od dwóch lat

Matytsin pełni funkcję ministra sportu od 2020 r. Wcześniej był szefem Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego (FISU). Jego nominacja miała miejsce po tym, jak w wyniku wybuchu afery dopingowej stanowisko stracił Paweł Kołobkow.

Więcej o: