Rosyjska arcymistrzyni będzie grać dla Polski. Wszystko przez wojnę w Ukrainie

Alina Kaszlinska, jedna z najlepszych szachistek świata, będzie startować w barwach Polski. Rosjanka nie zamierza dłużej reprezentować swojej ojczyzny, z uwagi na jej zbrodnicze działania na Ukrainie.

Czołowa szachistka świata, arcymistrzyni Alina Kaszlinska, będzie reprezentować Polskę. Pochodząca z Rosji zawodniczka nie zamierza dłużej startować pod flagą swojej ojczyzny. Wszystko przez zbrojny atak Rosji na Ukrainę. Inwazja wojsk Władimira Putina, które codziennie dopuszczają się zbrodniczych działań, trwa już blisko trzy miesiące. 

Zobacz wideo Arcytrudna droga Lecha Poznań do LM. Potrzebuje wręcz cudu, by grać w fazie grupowej

Czołowa rosyjska szachistka będzie grać dla Polski. Alina Kaszlinska dostała zgodę od FIDE

"Dziś otrzymaliśmy zgodę Międzynarodowej Federacji Szachowej na złożony przez nas wniosek" - poinformował PAP szef wyszkolenia PZSzach Michał Bartel. "Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że Kaszlinska nie chce już być reprezentantką tego kraju. Przyjęliśmy jej wniosek z radością, bo to zawodniczka światowej klasy, mieszkająca od kilku lat w Polsce, nie mająca żadnych problemów z porozumiewaniem się w naszym języku i bardzo sympatyczna" - dodał. 

Rywalka Świątek ze łzami w oczach oskarża świat tenisa. A Polacy? Rywalka Świątek ze łzami w oczach oskarża świat tenisa. A Polacy? "Są niesamowici"

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Alina Kaszlinska to jedna z najlepszych szachistek świata. Od 2009 roku posiada tytuł żeńskiej arcymistrzyni (stała się wówczas najmłodszą szachistką z tym tytułem w Europie), a od 2014 - męskiego arcymistrza. W najnowszym rankingu FIDE, czyli Międzynarodowej Federacji Szachowej, 28-latka zajmuje 12. miejsce wśród kobiet. Z dotychczasowych reprezentantek Polski najwyżej sklasyfikowana jest Jolanta Zawadzka - 43. miejsce. 

Kaszlinska zaczęła odnosić sukcesy w bardzo młodym wieku. W 2003 roku została wicemistrzynią Europy juniorek do lat 10. W 2019 roku w Antalyi została natomiast mistrzynią Europy seniorek. W 2015 roku zdobyła brąz tej imprezy. 

Prywatnie Alina Kaszlinska jest żoną polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka. Para wzięła ślub siedem lat temu i mieszka w Warszawie. Szachistka posiada polskie obywatelstwo. - Żona ma polski paszport i obywatelstwo, mówi biegle po polsku. W gronie znajomych śmiejemy się, że ona już jest nasza. Nie odbieramy jej zupełnie jako cudzoziemki. Od początku wypowiadała się bardzo mocno przeciwko agresji Rosji - powiedział Wojtaszek kilka dni temu w rozmowie z PAP. 

 

Sensacja. Obrończyni tytułu Roland Garros odpada w I rundzie. 19-latka lepsza od KrejcikovejSensacja. Obrończyni tytułu Roland Garros odpada w I rundzie. 19-latka lepsza od Krejcikovej

Więcej o: