Iwan Kuliak w końcu się doigrał. Rosjanin ukarany za haniebny gest

Iwan Kuliak, rosyjski gimnastyk, został ukarany za haniebne zachowanie podczas marcowych zawodów Pucharu Świata w Dausze. 20-latek stanął wówczas na podium zawodów z naklejoną na kostium literą "Z", symbolem rosyjskich wojsk atakujących Ukrainę.

Na początku marca Iwan Kuliak wziął udział w zawodach Pucharu Świata w gimnastyce, które odbyły się w Dausze. Rosjanin zajął trzecie miejsce w ćwiczeniach na drążku. Podczas ceremonii wręczenia nagród, zdecydował się na szokujący gest. Wystąpił w stroju, na którym widniała litera "Z", a więc symbol rosyjskich wojsk, które od blisko trzech miesięcy atakują Ukrainę.

Zobacz wideo Wisła Kraków na spadku straciła nawet 20 mln złotych. Może ją czekać krach

Jest decyzja ws. skandalicznego zachowania Iwana Kuliaka. Roczne zawieszenie za obrzydliwy gest

Zachowanie Kuliaka było tym bardziej skandaliczne, że tuż obok niego stał Ukrainiec Ilia Kowtun, który wygrał zawody. Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) rozpoczęła postępowanie dyscyplinarne w sprawie zachowanie 20-latka z Rosji. We wtorek na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowała o karze dla Kuliaka. 

Gimnastyk został ukarany przez komisję dyscyplinarną Fundacji Etyki Gimnastycznej rocznym zawieszeniem. Oznacza to, że nie będzie mógł brać udziału w żadnych zawodach organizowanych przez FIG w tym okresie. Zaznaczono, że Kuliak pozostanie zawieszony, nawet jeśli przestaną obowiązywać sankcje nałożone na pozostałych rosyjskich sportowców w związku z inwazją ich ojczyzny na Ukrainę.

Dodatkowo 20-latek musi zwrócić zagrodę wywalczoną w Dausze, która wynosiła 500 franków szwajcarskich. Pokryje też koszty postępowania, które oszacowano na 2000 franków szwajcarskich. Trener Kuliaka, Igor Kałabuszkin, a także szefowa rosyjskiej delegacji Walentyna Rodionenko, nie zostali ukarani przez FIG. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA