Nowy rekord wejść na Mount Everest. 52-latek przebił samego siebie

Kami Rita Sherpa zdobył Mount Everest po raz 26. w swoim życiu. Nepalczyk wyśrubował tym samym nowy rekord wejść na najwyższy szczyt świata.

Informacje o nowym rekordzie wejść na Mount Everest przekazał w niedzielę Taranath Adhikari, dyrektor generalny Departamentu Turystyki mający siedzibę w Katmandu, stolicy Nepalu. 52-letni Kami Rita Sherpa wszedł na najwyższy szczyt na świecie wraz z grupą 10 osób. Himalaiści wspięli się na Mount Everest w sobotę, 7 maja.

Zobacz wideo Drugie dno w zatrudnieniu Lewandowskiego? "Nikt się z tym nie kryje"

Nowy rekord Nepalczyka. Kami Rita bije własne rekordy

Kami Rita Sherpa przeprowadził grupę przez jeden z najpopularniejszych szlaków. W 1953 roku wytyczyli ją Nowozelandczyk Sir Edmund Hillary i Nepalczyk Szerpa Tenzinga Norgaya. Departament Turystyki w Nepalu poinformował, że w 2022 roku wydano już 316 zezwoleń na wspinaczkę na Mount Everest. To o 92 pozwolenia mniej niż w zeszłym roku, gdy ustalono rekord w tym aspekcie (408 pozwoleń). 

Więcej treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziennik "The Guardian" podaje, że od 1953 roku (wtedy zdobyto górę) szczyt Mount Everest zaliczono już 10 657 razy. Dane te dotyczą wejść od strony nepalskiej i tybetańskiej. Według oficjalnej bazy danych dotychczas śmierć na trasie poniosło 311 himalaistów. W tym sezonie jedynym obcokrajowcem, który nie przetrwał wspinaczki, jest Paweł Kostrikin z Rosji. Mężczyzna zmarł w pierwszym obozie. "Zachorował na terenie II obozu i zmarł po przeniesieniu" - powiedział  Bhishma Kumar Bhattarai, urzędnik Departamentu Turystyki Nepalu.

Salamon reaguje na aferę z VAR-em. Przypomniał mecz z Legią. Salamon reaguje na aferę z VAR-em. Przypomniał mecz z Legią. "Trzeba protestować"

Kami Rita Sherpa urodził się w styczniu 1970 roku i jest jednym z przewodników w drodze na Mount Everest. Od maja 2018 roku pozostaje rekordzistą pod względem wejść na szczyt. Wspinaczkę ma we krwi. W tym samym specjalizował się ojciec Nepalczyka oraz jego brat, który 17-krotnie wspiął się na ośmiotysięcznik.

Więcej o: