Rosyjska mistrzyni zdyskwalifikowana za doping. Do trzech razy sztuka

Ajgul Gariejewa została zdyskwalifikowana. Rosyjska kolarka została ukarana za ominięcie trzech kontroli dopingowych w ciągu roku. Była mistrzyni świata juniorek nie wystartuje w żadnych zawodach przez 18 miesięcy.

Rosjanka sięgnęła po złoty medal w 2019 roku. Pokonała wówczas o cztery sekundy Shirin van Anrooij z Holandii i o jedenaście Brytyjkę - Elynor Backstedt. Rok wcześniej zdobyła mistrzowstwo Europy juniorek pokonując rywalkę o... sześć minut. 

Zobacz wideo Straszny wypadek na Tour de Pologne. "Widziałem mnóstwo krwi na asfalcie"

Gariejewa zdyskwalifikowana na 18 miesięcy

W styczniu Rosjanka została tymczasowo zawieszona za omijanie kontroli dopingowej. W ciągu roku Rosjanka nie poddała się badaniom aż trzy razy. Groziła jej za to kara od 12 do 24 miesięcy dyskwalifikacji. Ostatecznie Rosyjska Agencja Antydopingowa podjęła decyzję o zawieszeniu kolarki na 18 miesięcy. 

- Jestem na nią bardzo zdenerwowany. Myślę jednak, że ta młoda zawodniczka nie zejdzie z roweru i będzie przygotowywać się do końca kary - tłumaczył trener zawodniczki, Irakli Abrahamyan. Gariejewa w ostatnim sezonie nie jeździła w zawodowej drużynie. Wcześniej reprezentowała niewielką ekipę Cogeas - Mettler.

Więcej o: