Haniebna prowokacja Rosjanina na podium. Prosto do kamery. Zero wstydu

Rosjanin Iwan Kuliak dołączył do grona skompromitowanych sportowców, którzy poparli atak jego kraju na Ukrainę. Zawodnik, który zajął trzecie miejsce na Pucharze Świata w gimnastyce artystycznej w Doha, na podium z dumą okazywał symbol rosyjskiej inwazji.

Zachowanie Iwana Kuliaka było tym bardziej skandaliczne, że po jego lewej stronie, na najwyższym stopniu podium, stanął Ukrainiec - Ilia Kovtun. Rosjaninowi nie przeszkodziło to jednak, by z dumą prezentować literę "Z", która stała się symbolem inwazji jego kraju na Ukrainę.

Zobacz wideo Polacy rozwiązali kontrakty z rosyjską organizacją. "Decyzję podjęliśmy w minutę"

Na Pucharze Świata w Doha, tak samo jak przed tygodniem w Cottbus, sportowcy z Rosji i Białorusi nie mogli startować pod własną flagą oraz hymnem. Wszystko przez sankcje nałożone na te kraje w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Skandaliczny gest rosyjskiego gimnastyka

Kuliak, na stroju którego znajdowała się rosyjska flaga, zakleił ją taśmą, a w jej miejscu pojawiła się właśnie litera "Z".

Była rosyjska gimnastyczka - Swietłana Chorkina - nawoływała na Instagramie, by sportowcy z tego kraju używali tego znaku jako sprzeciwu wobec nakładanych na nich sankcji. "To dla tych, którzy nie wstydzą się być Rosjanami" - pisała.

Kuliak w finale uzyskał wynik 14,533. Lepszy był nie tylko Kovtun (15.166), ale też Kazach Milad Karimi (14.566). Chociaż Rosjanin uzyskał bardzo dobre dla sportowca trzecie miejsce, to swoim obrzydliwym zachowaniem się skompromitował i przegrał znacznie więcej, niż osiągnął w trakcie sportowej rywalizacji.

Dawid Kubacki w konkursie w OsloDawid Kubacki spadł w przepaść. Awans Kamila Stocha w drugiej serii

Dla Kuliaka była to ostatnia szansa na polityczną demonstrację. Federacja podjęła bowiem decyzję, że w kolejnych zawodach w Kairze i Baku sportowcy z Rosji i Białorusi nie wystartują. Jak pokazało skandaliczne zachowanie Kuliaka, była to jedyna słuszna decyzja.

Więcej o: