Robert Lewandowski sportowcem roku w Polsce! Wyprzedził medalistów olimpijskich i Zmarzlika

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym sportowcem w Polsce w 2021 roku w 87. plebiscycie Przeglądu Sportowego! Na podium znaleźli się także Anita Włodarczyk i Bartosz Zmarzlik. Laureatów ogłoszono na Gali Mistrzów Sportu w Warszawie.

W sobotni wieczór po raz 87. poznaliśmy najlepszego polskiego sportowca w Polsce w danym roku kalendarzowym. Sportowcy z największą liczbą zwycięstw w Plebiscycie "PS" to Justyna Kowalczyk (5 razy), Irena Szewińska, Stanisława Walasiewicz, Adam Małysz (4). Zwycięzcą za 2020 rok został przed rokiem Robert Lewandowski, ale teraz napastnik Bayernu Monachium miał sporą konkurencję w postaci medalistów olimpijskich.

Zobacz wideo "Bardzo duże, poważne kwoty". Kulesza mówi, co grozi Sousie [SPORT.PL LIVE]

Wszystko dlatego, że w czołowej dziesiątce zabrakło Igi Świątek i Huberta Hurkacza, czyli najlepszych polskich tenisistów, a także skoczków narciarskich - Kamila Stocha, Dawida Kubackiego czy Piotra Żyły. Czołową "10" tworzyli Robert Lewandowski, ośmioro medalistów olimpijskich z Tokio oraz wicemistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik.

Czołowa dziesiątka Gali Mistrzów Sportu (plebiscytu "Przeglądu Sportowego"):

10. miejsce - Tadeusz Michalik (zapasy).

Pięciokrotny mistrz Polski w zapasach w stylu klasycznym w Tokio sensacyjnie zdobył brązowy medal w kategorii do 97 kilogramów. Tę najważniejszą walkę Michalik stoczył jednak przed igrzyskami, gdy dwa razy musiał przejść zabieg ablacji, by pozbyć się arytmii serca.

9. miejsce - Karolina Naja i Anna Puławska (kajakarstwo). 

Polskie kajakarki popłynęły w Tokio po srebrny medal w kategorii K2 na 500 metrów, a następnie zdobyły także brązowy medal w kajakarskiej czwórce na 500 metrów. Dla Karoliny Nai był to już trzeci i czwarty medal olimpijski.

8. miejsce - Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo).

Wioślarska czwórka podwójna dzięki fantastycznemu finiszowi sięgnęła w Tokio po srebrny medal. Na koncie mają także mistrzostwo świata i Europy,  a także brązowy medal w Rio. 

7. miejsce - sztafeta mieszana 4x400 metrów (lekkoatletyka).

Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski i Kajetan Duszyński - tak prezentuje się skład, który w Tokio sięgnął po mistrzostwo olimpijskie. Pierwszy, historyczny bieg sztafet mieszanych na igrzyskach olimpijskich został wygrany przez Polaków - tego już im nikt nie zabierze.

6. miejsce - Maria Andrejczyk (rzut oszczepem).

25-latka z Suwałk zdobyła w Tokio srebrny medal w rzucie oszczepem. Swój medal oddała na licytację charytatywną, ale jej zwycięzca, firma Żabka, zdecydował się zwrócić krążek zawodniczce. Co więcej, Andrejczyk przed igrzyskami uzyskała trzeci wynik w historii dyscypliny i najlepszy od dekady - 71,40m. 

5. miejsce - Wojciech Nowicki (rzut młotem). 

Wielokrotny mistrz Polski i mistrz Europy w Tokio sięgnął po olimpijskie złoto, posyłając młot na odległość 82,52 m i wyraźnie pokonując swoich rywali, w tym "brązowego" Pawła Fajdka. Do zdobycia pozostaje mu już tylko mistrzostwo świata. 

4. miejsce - Dawid Tomala (chód sportowy)

Sensacyjny mistrz olimpijski w chodzie sportowym na 50 kilometrów. 32-latek zdeklasował swoich rywali odrywając się od nich w połowie trasy i samodzielnie zmierzając po złoto. Swój złoty medal z Tokio w najbliższych dniach przekaże na licytację charytatywną.

3. miejsce - Bartosz Zmarzlik (żużel).

Mistrz świata z 2019 i 2020 roku na żużlu w sezonie 2021 do ostatnich zawodów Grand Prix w Toruniu, ale na finiszu minimalnie lepszy był Rosjanin Artiom Łaguta. Zmarzlik musiał zadowolić się srebrem, zdobywając też srebro Speedway of Nations, brąz drużynowych mistrzostw Polski oraz złoto indywidualnych mistrzostw Polski.

2. miejsce - Anita Włodarczyk (rzut młotem).

W Tokio polska dominatorka rzutu młotem zdobyła trzecie złoto olimpijskie. Stało się tak, mimo że przed igrzyskami olimpijskimi toczyła walkę z czasem o powrót do najwyższej formy po kontuzji. Zwyciężyła z wynikiem 78,48m, wyprzedzając drugą Chinkę Wang Zheng o niespełna półtora metra! Jest pierwszą lekkoatletką w historii, która zdobyła złoto w jednej konkurencji na trzech igrzyskach z rzędu!

1. miejsce - Robert Lewandowski (piłka nożna).

Jeden z najlepszych piłkarzy świata, gwiazda Bayernu Monachium i reprezentacji Polski. W 2021 roku bił kolejne rekordy Gerda Muellera, w tym ten największej liczby goli strzelonych w sezonie Bundesligi (41). Z Bayernem zdobył mistrzostwo i Superpuchar Niemiec, z reprezentacją Polski zapewnił sobie baraże na mundial w Katarze, a na Euro 2020 był jednym z niewielu jasnych punktów w drużynie Paulo Sousy, zdobywając trzy gole w trzech meczach. W całym 2021 roku strzelił 69 goli, najwięcej na świecie.

Trener roku - Aleksander Matusiński (lekkoatletyka).

Opiekun "Aniołków Matusińskiego", czyli kobiecej sztafety 4x400 metrów znakomicie przygotował swoje podopieczne na igrzyska olimpijskie w Tokio. Polki zdobyły tam srebrny medal, a także miały ogromny udział w zdobyciu złotego medalu przez sztafetę mieszaną. 

Drużyna roku - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (siatkówka).

Jeszcze pod wodzą trenera Nikoli Grbicia (obecnie Perugia) siatkarze z Kędzierzyna-Koźla we wspaniałym stylu, jako drugi polski zespół w historii, wygrali siatkarską Ligę Mistrzów. Aktualnie wicemistrzowie Polski po dramatycznych dwumeczach w pokonanym polu zostawiali potęgi tej dyscypliny - Cucine Lube Civitanovą (Włochy) oraz Zenit Kazań (Rosja), by w wielkim finale ograć włoski Itas Trentino 3:1. 

Laureatka "Sport bez barier" - Róża Kozakowska.

Zdobywczyni dwóch medali na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio - złotego w rzucie maczugą i srebrnego w pchnięciu kulą. Więcej niż o jej sukcesie mówiło się jednak o wstrząsającej historii 32-latki, która kilka razy cudem uchodziła z życiem, ratując się po potwornych atakach ojczyma, o czym pisaliśmy tutaj.

Superczempion - Piotr Małachowski.

38-latek po igrzyskach w Tokio zakończył swoją niezwykle bogatą karierę sportową, w trakcie której zdobywał w rzucie dyskiem dwa srebrne medale olimpijskie (Pekin 2008 i Rio di Janeiro 2016), trzy medale (w tym złoty) na mistrzostwach świata oraz dwa mistrzostwa Europy.

Impreza roku - drużynowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Chorzowie

Mistrzostwa na Stadionie Śląskim w Chorzowie była wielkim sukcesem organizacyjnym i sportowym. Polscy lekkoatleci zdobyli na tych mistrzostwach złoty medal, a ich dobra forma przełożyła się na świetne wyniki na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Gala Mistrzów Sportu wciąż trwa. Transmisja w Polsacie.

Więcej o: