Zabrakło tak niewiele! Jan-Krzysztof Duda wicemistrzem świata. Decydowała dogrywka

Polska ziemia dodała skrzydeł Janowi-Krzysztofowi Dudzie. Szachista pochodzący z Wieliczki zajął 2. miejsce na mistrzostwach świata w szachach błyskawicznych rozgrywanych w Warszawie. Polak przegrał w decydującej partii Francuza Maxima Vachier-Lagrave.

To drugi tak dobry wynik Dudy w ostatnich dniach. Polski arcymistrz w grudniu został mistrzem Europy w szachach błyskawicznych rozgrywanych w Katowicach. Teraz w Warszawie wywalczył wicemistrzostwo świata w tej kategorii i 50 tysięcy dolarów nagrody.

Zobacz wideo Przerażające sceny. Lekarze pokazują zmiany w czaszce Mameda Chalidowa. "Cała szczęka jest odłamana"

Udany turniej w Warszawie

Końcówka roku to czas na mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych, które były rozgrywane w Warszawie. Jan-Krzysztof Duda rozpoczął imprezę od 5. miejsca w turnieju szachów szybkich. O wiele lepiej spisał się w szachach błyskawicznych, w których został wicemistrzem świata.

Polak przegrał w decydującym spotkaniu Francuza Maxime’a Vachier-Lagrave. Pierwsze dwie partie zakończyły się remisem, o tytule decydowała więc trzecia wymiana. W niej Jan-Krzysztof Duda popełnił kilka błędów, co wykorzystał jego przeciwnik. Tym samym nowym mistrzem świata w szachach błyskawicznych został Maxime Vachier-Lagrave.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Paweł Teclaf spadł z krzesła w czasie meczu szachowegoJeden fałszywy ruch i katastrofa. Polak efektownie zakończył partię MŚ. To jest hit! [WIDEO]

Mistrzostwo o włos

Niestety, nie doczekaliśmy się pierwszego mistrzostwa świata w szachach błyskawicznych dla Polaka w historii. Jan-Krzysztof Duda w 2018 roku zajął 2. miejsce, a dziś osiągnął taki sam wynik, przegrywając decydującą partię. Vachier-Lagrave zakończył zaś dominację Magnusa Carlsena, który wygrał trzy ostatnie edycje mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. Jan-Krzysztof Duda za 2. miejsce otrzyma 50 tysięcy dolarów.

Obecnie w szachach mamy kilka rodzajów rozgrywek. Jedna z odmian nazwana jest „błyskawiczną" (niem. blitz). To krótka partia szachów, na mistrzostwach świata zawodnicy mają zaledwie 3 minuty na podejmowanie decyzji.

Bartosz Soćko - Magnus CarlsenBartosz Soćko pokonał Magnusa Carlsena na MŚ! "Norweg jest wściekły. Poci się z nerwów"

Więcej o: