Ameryka w żałobie. Nie żyje legendarny John Madden. "Pożegnaliśmy bohatera"

NFL poinformowało o śmierci Johna Maddena - legendarnego trenera futbolu amerykańskiego, komentatora i twarzy gry komputerowej. Amerykanin odszedł w wieku 85 lat.

John Madden to legendarna postać ligi NFL. Chociaż karierę trenerską zakończył szybko, bo już w wieku 42 lat, to przez resztę życia był silnie związany z rozgrywkami, najpierw je komentując, a później będąc również twarzą gry sportowej o nazwie "Madden NFL".

Zobacz wideo Maria Andrejczyk: Ważniejsze są cisza i spokój, które pozwalają skupić się na najcięższej pracy

Odchodzi synonim futbolu

- Pożegnaliśmy bohatera. John Madden był synonimem futbolu przez ostatnie 50 lat – napisał w oficjalnym komunikacie amerykański producent gier EA Sports. To ta firma od 1988 roku co roku wypuszcza na rynek popularną grę sportową związaną z NFL sygnowaną nazwiskiem Maddena. Zwycięzca Super Bowl z 1976 był bowiem twarzą tej ligi jeszcze długo po zakończeniu kariery trenerskiej.

Jego przygoda z ławką trenerską nie była długa. Madden zakończył karierę w 1978 w tym samym klubie, w którym 10 lat wcześniej ją zaczął - Oakland Riders. Z ta drużyną wywalczył w 1976 roku Super Bowl. Osiągnął również znakomity bilans kariery, który wynosi 103 zwycięstwa, 32 porażki i 7 remisów. To 75,9% zwycięstw – jest to najlepszy wynik spośród wszystkich trenerów, którzy poprowadzili zespoły w ponad 100 meczach.

Kariera w telewizji i nagrody Emmy

Madden zaczynał jako trener, ale później był bardziej związany z telewizją, budując wizerunek NFL. Amerykanin relacjonował rozgrywki w czterech różnych stacjach, od 1979 do 2009 roku, pełniąc w tym czasie rolę komentatora, ale również analityka. Jak bardzo był pożądany przez telewizje świadczą jego zarobki – w 2002 roku ABC Sports podpisał z nim kontrakt na 5 milionów dolarów rocznie.

Nodirbek Abdusattorow i Magnus Carlsen, czyli nowy i stary mistrz świata w szachach szybkichSensacja! 17-latek mistrzem świata w szachach! Duda w ścisłej czołówce

Jego kariera telewizyjna trwała trzydzieści lat. W tym czasie Madden relacjonował 11 Super Bowl, a także zdobył 16 nagród Emmy za swoje sportowe analizy w niebieskim ekranie. Zawsze jednak zaznaczał, że w głębi duszy jest trenerem. – Ludzie pytają, czy jestem trenerem, komentatorem, a może tym gościem od gier wideo. Jestem trenerem i zawsze nim będę – powiedział w momencie wybrania go do Galerii Sław amerykańskiego futbolu.

Amerykański sport żegna legendę, którą kochali wszyscy – od zawodników po kibiców. Komisarz NFL – Roger Goodell - po śmierci Maddena powiedział, że "on był futbolem". - Nigdy więcej nie będzie już innego Johna Maddena. Zawsze będziemy mu wdzięczni za wszystko, co zrobił, aby futbol i NFL stały się tym, czym dzisiaj są – zakończył Goodell.

Kawa Leauma. Źródło: https://twitter.com/SuperRugbyFans/status/1473281234826514434/photo/1Rugbysta zginął po meczu el. Pucharu Świata. Nie opublikują żadnych szczegółów

Więcej o: