Arcymistrzyni szachowa pozwała Netfliksa! Poszło o jedno zdanie, które padło w serialu

Gruzińska arcymistrzyni szachowa - Nona Gaprindaszwili - pozwała do sądu Netfliksa o zniesławienie. Wszystko przez wydarzenia z ostatniego odcinka "Gambitu królowej".

Serial "Gambit królowej", który premierę miał pod koniec października zeszłego roku, okazał się jednym z wielkich hitów na platformie Netflix. Serial opowiada o losach fikcyjnej postaci - Beth Harmon - która zostaje arcymistrzynią szachową i ogrywa nie tylko kobiety, lecz także mężczyzn.

Zobacz wideo Rewanż Szpilka vs Adamek w MMA? "Już wolałbym zobaczyć ich walkę na gołe pięści"

Mimo że w serialu występują głównie fikcyjne postaci, to nie brakuje w nim też autentycznych zawodników i zawodniczek. Tak było między innymi w ostatnim odcinku serialu, gdzie wspomniana została gruzińska arcymistrzyni - Nona Gaprindaszwili. I to ona pozwała Netfliksa za zniesławienie.

Leo Messi Media: Leo Messi może zagrać w Stanach Zjednoczonych. "Bardzo tego chce"

Arcymistrzyni szachowa pozwała Netfliksa

"Prawnicy 80-letniej arcymistrzyni twierdzą, że stwierdzenie, jakoby Gaprindaszwili 'nigdy nie rywalizowała z mężczyznami', które pada w 'Gambicie królowej', jest seksistowskie i deprecjonujące" - pisze Reuters.

W pozwie napisano, że wydarzenia z ostatniego odcinka miały miejsce w 1968 roku, kiedy Gruzinka miała za sobą już ponad 50 meczów z mężczyznami. W dokumentach, które trafiły do sądu w Los Angeles, znalazło się stwierdzenie, że Gaprindaszwili "była pierwszą kobietą w historii, która zdobyła tytuł arcymistrza szachowego wśród mężczyzn".

Robert Lewandowski przed szansą na pobicie kolejnego rekordu w Bundeslidze Brytyjczycy żyją transferem Lewandowskiego! Kluczowa rola trenera

Gruzińska telewizja publiczna podała, że według prawników arcymistrzyni Netflix celowo przeinaczył fakty, by dodać dramatyzmy fabule serialu. Harmon miała zostać przedstawiona jako zawodniczka, która dokonała czegoś, czego nie dokonała wcześniej żadna kobieta. Gruzińska telewizja zauważyła też, że Gaprindaszwili została przedstawiona jako Rosjanka.

Więcej o: