Wysyłał na kontrole sobowtórów sportowców. Dożywotnia dyskwalifikacja!

Skandaliczny proceder w Mołdawii. Lekarz Dorin Balmus na kontrole dopingowe wysłał zamiast sportowców ich sobowtórów. Został on dożywotnio zdyskwalifikowany.

Decyzję o dyskwalifikacji mołdawskiego lekarza podjęła organizacja ITA (International Testing Agency). Kara dotyczy zdarzenia z 2015 roku, kiedy to przed mistrzostwami świata w Houston komisja antydopingowa nakazała pobranie próbki od trzech ciężarowców Mołdawskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (MWF). Dorin Balamus wysłał na testy trzech sobowtórów, którzy przeszli je pozytywnie. Dzięki temu trójka sportowców: Iurie Bulat, Ghenadie Dudoglo i Artiom Pipa będący w tym czasie na cyklu dopingowym mogła pojechać na zawody. 

Zobacz wideo Marian Ziółkowski o dopingu w KSW: To, co się dzieje w tym środowisku, jest chore

Skandal w podnoszeniu ciężarów. Mołdawski lekarz podstawiał na testy dopingowe sobowtórów 

Oszustwo wyszło na jaw w 2020 roku, kiedy to na początku stycznia wyemitowano w niemieckiej stacji ARD film dokumentalny na temat dopingu w podnoszeniu ciężarów. Mołdawski lekarz opowiedział w nim o tym, że kilka lat wcześniej zastąpił sportowców sobowtórami, których poproszono o dostarczenie czystych próbek w imieniu sportowców. 

Onana wrócił do treningu po banicji za doping. Ajax zdradził, kiedy wróci do gryOnana wrócił do treningu po banicji za doping. Ajax zdradził, kiedy wróci do gry

Wówczas zdecydowano się na porównanie próbek DNA ciężarowców z wcześniejszymi. Okazało się także, że zawodnicy uzyskali później pozytywny wynik testu na obecność substancji zabronionych. W związku z tymi wydarzeniami Dorin Balmus został oskarżony, a później ukarany. Mołdawski lekarz nie może uczestniczyć w żadnej działalności autoryzowanej lub organizowanej przez któregokolwiek sygnatariusza Światowego Kodeksu Antydopingowego w jakimkolwiek charakterze.

Więcej o: