Polska biegaczka pobiła 21-letni rekord świata! Niesamowity wyczyn 46-latki

Patrycja Bereznowska ustanowiła rekord świata w biegu na 72 godziny! 46-letnia polska biegaczka w Suwałkach przebiegła w tym czasie zawrotne 457 kilometrów, o osiem bijąc dotychczasowy rekord Holenderki Rii Buiten!

Rekord Holenderki przetrwał 21 lat, aż wreszcie w niedzielę został pobity przez Patrycję Bereznowską. Polka osiągnęła wynik Rii Buiten (449,12 km) już na trzy godziny przed końcem zawodów, a ostatecznie zakończyła je z niesamowitym rezultatem 457,19 kilometra

Zobacz wideo Patryk Dobek ze złotym medalem w biegu na 800 metrów. "Co ja tutaj narobiłem"

Bereznowska już po pierwszej dobie rywalizacji pokonała 205 kilometrów, a po niespełna 58 godzinach zdołała pobić dotychczasowy rekord Polski, który należał do Barbary Szlachetki (ponad 405 kilometrów). Ostatecznie zapisała się w historii, bijąc najlepsze dotąd osiągnięcie na świecie o ponad osiem kilometrów. 

Nasi reprezentanci obronili tytuł najlepszej lekkoatletycznej drużyny Europy, który wywalczyli dwa lata temu w Bydgoszczy. Na Stadionie Śląskim cieszyliśmy się nie tylko ze złota, ale i z wiadomości, że w 2028 roku na chorzowskim obiekcie odbędą się lekkoatletyczne ME.
Drugiego dnia mistrzostw z białoczerwonych nie mieli sobie równych w stawce Pia Skrzyszowska w 
biegu na 100 metrów przez płotki (12.99), Paweł Fajdek w rzucie młotem, który wynikiem 82,98 ustanowił rekord mistrzostw. To również najlepszy wynik w tym roku na świecie. W skoku o tyczce fantastycznie spisał się Rober Sobera (5.65), a w skoku wzwyż kobiet nie miała sobie równych Kamila Lićwinko (1.94).
Nasz zespół naciskały reprezentacje Wielkiej Brytanii i Włoch, a trochę oddechu dały białoczerwonym dziewczyny ze sztafety 4x400 metrów. Hołub-Kowalik, Lesiewicz, Święty-Ersetic, Kaczmarek finiszowały z czasem 3.26.37.
Przed ostatnią konkurencją 4x400 mężczyzn mieliśmy tylko 2,5 przewagi nad Wielką Brytanią. Brytyjczycy byli zdecydowanym faworytem, ale przed ostatnią zmianą zgubili pałeczkę! Karol Zalewski tymczasem wyprowadził naszą sztafetę na trzecie miejsce i dzięki tej pozycji obroniliśmy złoto!
Dodajmy, że w niedzielę zapadła również decyzja, że drużynowe ME wrócą na Śląski w 2027 r.
Polacy ze złotem ME! Lekkoatletyczna potęga. Co się stało w ostatniej konkurencji?

46-letnia Patrycja Bereznowska posiada także rekord świata kobiet w uważanym za najtrudniejszy na świecie ultramaratonie Badwater, rozgrywanym w lipcu w Dolinie Śmierci w amerykańskiej Kalifornii -najgorętszym miejscu świata, w którym temperatura o tej porze roku przekracza 55 stopni Celsjusza. Do tego dochodzi różnica 2,5 kilometra nad poziomem morza pomiędzy startem a metą. Bereznowska pokonała dystans 214 kilometrów w zawrotnym czasie 24 godzin, 13 minut i 24 sekund.