Gdzie i kiedy odbędą się igrzyska olimpijskie w Tokio? Co oznaczają kółka olimpijskie?

Polscy sportowcy za kilkadziesiąt dni rozpoczną walkę o medale na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni liczą na zdobycie większej liczby medali od tej osiągniętej na igrzyskach w Rio de Janiero pięć lat wcześniej. Gdzie i kiedy odbędą się igrzyska w Tokio? Co oznaczają kółka olimpijskie?

W Rio de Janeiro polska reprezentacja zdobyła 11 medali. Taki sam dorobek nasi sportowcy osiągnęli podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku i w Pekinie w 2008 roku. W Chinach Polacy zdobyli cztery złote medale, w Wielkiej Brytanii – trzy, natomiast w Brazylii tylko dwa.

Zobacz wideo Co z igrzyskami w Tokio? "Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo zawodników"

Gdzie i kiedy odbędą się igrzyska olimpijskie w Tokio?

Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczne igrzyska olimpijskie będą inne niż wszystkie. Do Japonii nie zostaną wpuszczeni zagraniczni kibice. Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich skłania się też do tego, aby zakazać wjazdu zagranicznym wolontariuszom, którzy mieli pomagać przy organizacji igrzysk, ale w tej kwestii nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja.

Pierwotnie igrzyska miały trwać od 24 lipca do 9 sierpnia zeszłego roku, natomiast po raz pierwszy igrzyska zostały przełożone z powodu epidemii koronawirusa. W tym roku zawody w Tokio będą trwały od 23 lipca do 8 sierpnia. Rywalizacja w niektórych dyscyplinach rozpocznie się dwa dni przed oficjalną ceremonią otwarcia - mowa tutaj m.in o piłce nożnej czy softballu.

Pod koniec marca w Fukushimie na północnym wschodzie Japonii ruszyła sztafeta z ogniem olimpijskim. W przeciągu czterech miesięcy przemierzy ona cały kraj, a jej celem jest dotarcie na ceremonię rozpoczęcia Igrzysk olimpijskich w Tokio. 

IO w Tokio. Co oznaczają kółka olimpijskie?

Połączone ze sobą pięć kół, według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, symbolizują "aktywność ruchu olimpijskiego i reprezentują unię pięciu kontynentów". Niebieskie, czarne i czerwone koło znajdują się w górnym rzędzie, a na dole żółte i zielone. Niebieski reprezentuje Europę, czarny – Afrykę, żółty – Azję, czerwony – Amerykę i zielony – Australię.

Więcej o: