Natalia Sadowska walczy o mistrzostwo świata. Decydująca faza turnieju

Natalia Sadowska walczy o odzyskanie tytuły Mistrzyni Świata Kobiet w warcabach. Po sześciu dniach turnieju Polka prowadzi z Tamarą Tansykkuzhiną 32:28, a do zdobycia tytułu potrzebne jest uzyskanie minimum 55 punków. Turniej wchodzi więc w decydującą fazę. W sobotę w pierwszym starciu padł remis.

Natalia Sadowska walczy w Warszawie o mistrzostwo świata w warcabach. Jej rywalką jest Rosjanka, Tamara Tansykkużyna. To właśnie w czasie tego meczu, we wtorek doszło do niecodziennej i dość niezręcznej sytuacji, która szeroko była opisywana w europejskich mediach.  Na stoliku, obok Tansykkużyny, stała flaga Rosji. Widniała ona również na boku stołu obok nazwiska zawodniczki. W pewnym momencie obie flagi zostały usunięte przez organizatorów. Stało się tak na polecenie Witolda Bańki, szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Zobacz wideo Michniewicz ujawnił, kto jest na szczycie jego listy życzeń. „Nikt poważnie nas nie traktuje”

Transmisje prowadzoną przez Polski Związek Warcabowy można obejrzeć tutaj:

 

Jak wygląda rywalizacja?

Mecze rozpoczynają się o godzinie 11. Początkowo zawodniczki grają partię klasyczną, w czasie której mają 80 minut na swoje ruchy (plus minuta po każdym ruchu), jeśli któraś zawodniczka wygrywa partie to kończy ją wynikiem 12:0. W przypadku remisu o 18 zaczyna się zaś "partia szybka" (po 20 minut na ruchy plus 5 sekund po każdym ruchu). Jeśli któraś z zawodniczek wygra tę partię, to wygrywa cały dzień 8:4.

Jeśli jednak w partii szybkiej też będzie remis, to o godz. 19 rozpoczyna się "partia błyskawiczna" (5 minut na ruchy plus 3 sekundy po każdym ruchu). Wygrana w tej partii daje wygraną 7:5 w danym dniu. Jeśli jednak znowu zakończy się remisem, to cały dzień kończy się wynikiem 6:6.

istrzostwa świata odbywają się w Warszawie. Pula nagród wynosi 20 tys. euro (12 tys. dla wygranej, 8 tys. dla przegranej).