Organizator o przyczynie śmierci Aleksandra Doby: Dysponowaliśmy jedynie taką informacją

"Akt zgonu Aleksandra Doby, wydany przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, stwierdza naturalną przyczynę śmierci. Jako organizator w momencie wydania oświadczenia dysponowaliśmy jedynie taką informacją" - czytamy w oświadczeniu Klubu Solistów wysłanym do Sport.pl.

"New York Times" opisując historię Aleksandra Doby napisał, że polski podróżnik zmarł na Kilimandżaro z powodu uduszenia. Autor Alex Vadukul powołał się przy tym na słowa syna Doby, Czesława, który przekazał, że przyczyną śmierci ojca było "uduszenie spowodowane obrzękiem płuc, który powstał na dużej wysokości". Obrzęk może z kolei prowadzić do niewydolności oddechowej lub zatrzymania akcji serca z powodu niedotlenienia. 

Zobacz wideo Aleksander Doba: Czuję się młody! Chcę po raz trzeci przepłynąć Atlantyk! [WYSPORTOWANI] [wideo ze stycznia 2016]

"Dysponowaliśmy jedynie taką informacją"

Artykuł "NYT" omówiliśmy we wtorek na łamach Sport.pl. Klub Solistów, który organizował wyprawę Doby, opublikował w tej sprawie oświadczenie. "Tytuł artykułu zawiera nieprawdziwe stwierdzenie, że publikacja NYT podważa oświadczenie organizatora w sprawie przyczyn śmierci Doby" - pisze Łukasz Nowak, założyciel klubu.

10.03.2021, Dubaj, Iga Świątek podczas przegranego meczu z Garbine MuguruząIga Świątek wydała oświadczenie ws. gry w reprezentacji Polski

"Akt zgonu Aleksandra Doby, wydany przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, stwierdza naturalną przyczynę śmierci. Jako organizator w momencie wydania oświadczenia, tj. 25.02.2021 dysponowaliśmy jedynie taką informacją. Nieprawdziwe jest zatem stwierdzenie zawarte w tytule artykułu, że wersja organizatora jest podważona" - czytamy.

Nowak tłumaczy, że "zgodnie z wolą rodziny zmarłego, po otrzymaniu tłumaczenia całego aktu zgonu, nie udzielaliśmy żadnych dodatkowych informacji związanych z okolicznościami śmierci Aleksandra Doby"  

Poniżej zamieszczamy całość oświadczenia przesłanego do Sport.pl w związku z wtorkowym artykułem

Szanowny Panie Redaktorze, 

W odpowiedzi na Pana artykuł: "NYT" ujawnia nowe fakty ws. śmierci Aleksandra Doby. Podważa wersję organizatora opublikowany w serwisie sport.pl 16 marca 2021, chciałbym zauważyć, że 

> Tytuł artykułu zawiera nieprawdziwe stwierdzenie, że publikacja NYT podważa oświadczenie organizatora w sprawie przyczyn śmierci Aleksandra Doby. Akt zgonu Aleksandra Doby, wydany przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, stwierdza naturalną przyczynę śmierci. Jako organizator w momencie wydania oświadczenia, tj. 25.02.2021 dysponowaliśmy jedynie taką informacją. Nieprawdziwe jest zatem stwierdzenie zawarte w tytule Pana artykułu, że wersja organizatora jest podważona.  

> Zgodnie z wolą Rodziny Zmarłego, po otrzymaniu tłumaczenia całego aktu zgonu, nie udzielaliśmy żadnych dodatkowych informacji związanych z okolicznościami śmierci Aleksandra Doby. 

> Raz jeszcze podkreślamy, że uczestnicy wyprawy na Kilimandżaro mieli zapewnione przez lokalną agencję niezbędne środki, w tym zestawy pierwszej pomocy, butle tlenowe, rozbudowaną apteczką z lekami na chorobę wysokościową oraz wszystkimi niezbędnymi przy takich wyprawach środkami. Zabezpieczenia były dostępne podczas całej wyprawy, w tym podczas ataku szczytowego. Uczestnicy wyprawy pozostawali pod opieką doświadczonych przewodników, każdego dnia mieli również sprawdzany poziom tlenu we krwi.

> Sugerowanie zaniedbań oraz brak należytych zabezpieczeń i środków organizatorowi wyprawy jest nieuprawnione i godzi w imię Klubu Podróżników Soliści.  

> Raz jeszcze podkreślamy, że wolą Rodziny Zmarłego, jest uszanowanie pamięci Aleksandra Doby, dlatego prosimy o powstrzymanie się od rozpowszechniania sensacyjnych i nieprawdziwych informacji. 

W imieniu Klubu Podróżników Soliści 
Łukasz Nowak 

Więcej o: