Pojawiają się szczegóły ostatniej wyprawy Aleksandra Doby. "Poprosił o chwilę odpoczynku"

- Olek krzyczał "Afryka dzika", mówił, że jest w świetnej formie. Zdobył szczyt Kilimandżaro o godz. 11 w poniedziałek. Przed wykonaniem zdjęcia poprosił o chwilę odpoczynku. Później stracił przytomność, a zaraz później funkcje życiowe - mówił o śmierci podróżnika Aleksandra Doby dla polsatnews.pl Łukasz Nowak, założyciel Klubu Podróżników Soliści i organizator jego kolejnej wyprawy.

O śmierci Aleksandra Doby poinformowano we wtorek. "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro. Spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki" - napisano w komunikacie na oficjalnym profilu podróżnika na Facebooku.  

Zobacz wideo Aleksander Doba: Czuję się młody! Chcę po raz trzeci przepłynąć Atlantyk! [wywiad ze stycznia 2016]

Aleksander Doba zmarł na szczycie Kilimandżaro. "Mówił, że jest w świetnej formie, krzyczał "Afryka dzika" i że jest szczęśliwy"

Pojawiają się szczegóły ostatniej wyprawy Aleksandra Doby. Polak wspinał się na Kilimandżaro i zgodnie z informacjami zamieszczonymi we wpisie o jego śmierci, miał zdobyć szczyt "dachu Afryki". Potwierdził to w rozmowie dla polsatnews.pl Łukasz Nowak, założyciel Klubu Podróżników Soliści i organizator wyprawy. - Czuł się dobrze, nie było objawów choroby wysokościowej, był z nim kontakt.. Część zdobywców spotkała Dobę na jednym z trzech wierzchołków Kilimandżaro. Rozmawiali z nim. Mówił, że jest w świetnej formie, krzyczał "Afryka dzika" i że jest szczęśliwy, chciał zdobyć szczyt - mówił Nowak.

"Poprosił o chwilę odpoczynku. Później stracił przytomność, a zaraz później funkcje życiowe"

- Olek zdobył szczyt o godzinie 11 w poniedziałek. Przed wykonaniem zdjęcia poprosił o chwilę odpoczynku. Później stracił przytomność, a zaraz później funkcje życiowe - powiedział dla polsatnews.pl Łukasz Nowak.

Jak czytamy dalej, "mimo podjętej natychmiast reanimacji, podróżnikowi nie wróciły funkcje życiowe, a jego ciało zabezpieczono i sprowadzono do niższych obozów, w czym pomogli m.in. pracownicy parku narodowego, na którego terenie wznosi się Kilimandżaro".

Aleksander Doba był wielkim podróżnikiem

Aleksander Doba był polskim kajakarzem i podróżnikiem. W 2015 roku został wybrany w głosowaniu National Geographic "Podróżnikiem Roku" na świecie. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile swoich mięśni.

Ponadto na obszernej liście jego wyczynów można znaleźć także opłynięcie Morza Bałtyckiego, Bajkału, przepłynięcie wzdłuż całego polskiego wybrzeża od Polic do Elbląga, jak również przepłynięcie kraju po przekątnej od Przemyśla do Świnoujścia. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później otrzymał również Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018).

- W przypadku Olka nigdy nie było wiadomo, czy to jego ostatnia wyprawa. "Lepiej żyć jeden dzień jak tygrys niż sto lat jak owca" to jego ulubione powiedzenie - mówi Sport.pl Dominik Szczepański, autor biografii polskiego podróżnika.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.