Trwa akcja ratunkowa na K2! Szerpowie i helikopter poszukują zaginionego Atanasa Skatowa

Trwa akcja ratunkowa na K2 (8611 m n.p.m.). Poszukiwany jest bułgarski himalaista Atanas Skatow, któremu zerwała się lina i spadł w okolicach obozu trzeciego - informuje Ali Saltoro z Alpine Adventure Guides.

Doniesienia potwierdzają też bułgarskie media, które informują, że do akcji zaangażowany już został śmigłowiec pakistańskiej armii, bo szerpowie z agencji Seven Summit Treks, która w tym roku organizuje komercyjną wyprawę na K2, nie są w stanie odnaleźć zaginionego wspinacza.

Zobacz wideo Jest nagranie z wejścia na K2! Historyczny moment

Akcja ratunkowa na K2. Niepokojący zapis z urządzenia GPS

Atanas Skatow próbował zdobyć K2 z Dendi Sherpą. Obaj w czwartek dotarli do obozu trzeciego, ale postanowili schodzić do bazy. I to właśnie w trakcie zejścia - między obozem trzecim i drugim - miała zerwać się lina Skatowa.

Serwis explorersweb.com sugeruje, że na tej trasie znajduje się sporo starych i zniszczonych lin, a te nowe też w ostatnich dniach zostały przysypane przez śnieg. To, że Bułgar spadł, pokazuje też zapis z jego urządzenia GPS, gdzie widzimy, jak w pewnym momencie jego ślad zaczyna pikować.

K2 to druga najwyższa góra świata, która dopiero w tym roku została zdobyta po raz pierwszy zimą. Trzy tygodnie temu, przez 10 Nepalczyków. Wśród himalaistów byli m.in. Mingma Gyalje Sherpa, który prowadził wyprawę i Nirmal Purja, który potwierdził, że jako jedyny zdobył szczyt bez wspomagania dodatkowym tlenem.

Na szczyt w tym roku próbowała też wejść m.in. Polka - Magdalena Gorzkowska, ale to jej się nie udało. Dwa dni temu została ewakuowana śmigłowcem po tym, jak narzekała na silne bóle brzucha i miała wymioty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA