Mehdi Ali Hosseini został stracony. Nie pomógł apel mistrza olimpijskiego

Nie pomogły apele mistrza olimpijskiego ani wątpliwości do dowodów w sprawie. Skazany na karę śmierci irański zapaśnik Mehdi Ali Hosseini nie żyje. Irańczyk został stracony przez powieszenie.

29-letni Mehdi Ali Hosseini został aresztowany w 2015 roku i skazany za morderstwo. 29-latek - wraz z kilkoma innymi osobami - miał brać udział w bójce, podczas której zginęła jedna osoba.

Zobacz wideo Hitowa walka z udziałem Jana Błachowicza. "Najlepszy rodzaj zarobkowania"

Hosseini skazany na śmierć i stracony. Kontrowersje wokół wyroku

Dowody w tej sprawie nie były jednak jasne, a irańska opozycja uważała, że Hosseini mógł zostać wrobiony w morderstwo za wcześniejsze krytykowanie władz. O odstąpienie od kary śmierci apelowało z kolei wiele osób, w tym Hamid Mohammad Soryan Reihanpour, irański mistrz olimpijski w zapasach z Londynu.

Prawo w Iranie ponownie okazało się bezlitosne. System jest tam oparty na zasadzie: śmierć za śmierć. Prawo religijne pozwala jednak na odstąpienie od kary śmierci w przypadku, gdy rodzina ofiary zgodzi się przyjąć rekompensatę i daruje życie skazanego. Jak informował "Daily Mail", w tym przypadku tak się nie stało.

Kolejny irański zapaśnik stracony

Kilka miesięcy temu na śmierć skazany został inny irański zapaśnik, Navid Afkari. Urodzony w 1993 roku zawodnik został stracony 12 września 2020 roku. Uznano, że zamordował ochroniarza podczas irańskich protestów w 2018 roku, choć sam Afkari długo nie przyznawał się do winy i uległ dopiero pod wpływem okrutnych tortur.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.