Mehdi Ali Hosseini skazany na karę śmierci. Rodzina ofiary odmówiła ułaskawienia

Mehdi Ali Hosseini, irański zapaśnik, został skazany na karę śmierci. To kolejny taki przypadek po tym, jak stracony został Navid Afkari.
Zobacz wideo

Mehdi Ali Hosseini został aresztowany w 2015 roku i oskarżony o morderstwo. 29-latek - wraz z kilkoma innymi osobami - brał udział w bójce, podczas której zginęła jedna osoba. Dowody nie są jednak jasne. Opozycja uważa, że Hosseini mógł zostać wrobiony w morderstwo za wcześniejsze krytykowanie władz. Z kolei Hamid Mohammad Soryan Reihanpour, irański mistrz olimpijski w zapasach z Londynu, apeluje od odstąpienia od kary śmierci.

Śmierć za śmierć

Irańskie prawo jest jednak bezlitosne. System jest tam oparty na zasadzie: śmierć za śmierć. Prawo religijne pozwala jednak na odstąpienie od kary śmierci w przypadku, gdy rodzina ofiary zgodzi się przyjąć rekompensatę i daruje życie skazanego. W tym przypadku tak się nie stało - informuje "Daily Mail".

Ali Safavi, urzędnik komisji do spraw zagranicznych Narodowej Rady Irańskiego Ruchu Oporu, zauważa, że coraz więcej ludzi w Iranie sprzeciwia się reżimowi i stosowanej przez niego karze śmierci. - Sprzeciwiamy się karze śmierci. Jak widać po ostatnich czterech dekadach, reżim duchowny wykorzystuje egzekucje do zaszczepienia w społeczeństwie atmosfery terroru - przyznał Safavi na antenie "Arab News".

IranWstrząsające informacje ws. stracenia Afkariego. Złamano prawo dotyczące egzekucji

Wcześniej na śmierć skazany został inny irański zapaśnik: Navid Afkari. Urodzony w 1993 roku zawodnik został stracony 01.08.2018 roku. Republika Islamska uznała, że zamordował ochroniarza podczas irańskich protestów w 2018 roku. Afkari długo nie przyznawał się do winy. Uległ dopiero pod wpływem okrutnych tortur.

Mehdi Ali Hosseini ma 29 lat. Pochodzi z Andimeszku, miasta w ostanie Chuzestan.