Szalona wyprawa Polaka na szczyt. Bez tlenu i obozów. Tego jeszcze nikt nie dokonał

Tomasz Kuczyński chce być pierwszym człowiekiem na świecie, który zimą zdobędzie Khosar Gang (6400 m n.p.m), szczyt w Pakistanie.

Tomasz Kuczyński to globtroter, alpinista, organizator licznych ekspedycji. Ma za sobą wiele wypraw, w tym przez Syberię i na Spitsbergen oraz na alpejskie czterotysięczniki, w tym na Mont Blanc. Już 10 stycznia wyruszy w kolejną wyprawę. Samotnie. Na Khosar Gang (6400 m n.p.m) - szczyt w Pakistanie, który zimą pozostaje niezdobyty.

Zobacz wideo "Akcja na Nanga Parbat złagodziła krytykę po Broad Peaku"

Horngacher odpowiada na zarzuty o odsunięcie Andrzeja Stękały. Horngacher odpowiada na zarzuty o odsunięcie Andrzeja Stękały. "Wiedziałem, że ma wielki talent"

Polak zimą chce wejść na niezdobyty szczyt

- Cała wyprawa zapowiada się emocjonująco i fantastycznie. Czuję, że wszystko to, co do tej pory robiłem - treningi, zdobyte doświadczenie wspinaczkowe i umiejętność przetrwania w wymagających warunkach - pozwolą mi z sukcesem podjąć to wyzwanie. Jestem gotowy, ale bez wsparcia marki Hammer [lider w Polsce wśród telefonów wzmocnionych i odpornych na wodę, pył i wstrząsy] to wszystko mogłoby się nie udać - mówi Kuczyński.

Były trener skoczków przerywa milczenie po aferze! Sprawa trafiła na policje. Były trener skoczków przerywa milczenie po aferze! Sprawa trafiła na policje. "Poważne groźby"

Khosar Gang, choć formy pisowni są różne: Koser Gunge lub też Kosser Gunge, to nie jest najpopularniejszy szczyt obierany przez wspinaczy. Mimo że wytyczona droga na niego w porze wiosna-jesień jest stosunkowo dobrze znana, to nie ma informacji, by ktoś wspiął się na niego zimą. Kuczyński chce to zmienić. W samotnej wyprawie - w stylu alpejskim, czyli na szybko, bez zakładania pośrednich obozów i bez tlenu, samodzielnie przenosząc cały potrzebny sprzęt.

Wyprawa poświęcona jest pamięci st. chor. sztab. Andrzeja Rozmiarka, który zginął podczas IV zmiany w Afganistanie. Był żołnierzem 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, w której w przeszłości służył  także Kuczyński. Przygotowania, przebieg wyprawy oraz pozycję Kuczyńskiego w trakcie ekspedycji można śledzić tutaj albo tutaj.

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .Więcej o: