Polski himalaista zaatakuje K2 zimą. Bez dodatkowego tlenu i solo. "To zaszczyt"

- 20 grudnia rozpoczynamy ekspedycję mającą na celu zdobycie nieugiętego szczytu wszystkich szczytów - K2 - napisał na Facebooku Waldemar Kowalewski. Polski himalaista dołączy do wyprawy organizowanej przez Seven Summit Treks.

20 grudnia rozpocznie się wyprawa agencji Seven Summit Treks, mająca na celu pierwsze w historii zdobycie K2 zimą. Będzie to wyprawa międzynarodowa, ale udział w niej potwierdził polski himalaista.

Zobacz wideo Bielecki: "Chcę być starym a nie dobrym himalaistą"

Chińczycy mają Mount Everest na wyłączność. I z tego korzystają. Pierwsza taka instalacja na świecieChińczycy mają Mount Everest na wyłączność. I z tego korzystają. Pierwsza taka instalacja na świecie

Polski himalaista zaatakuje K2 zimą. "Jestem gotowy"

Polskim himalaistą, który weźmie udział w wyprawie, będzie Waldemar Kowalewski. - Jestem gotowy, aby to zrobić, dam z siebie wszystko - napisał na Facebooku. - Będę pracować dla zespołu, będę poręczować własnymi linami odcinki drogi. Zbudujemy igloo. Akcję górską będę prowadził bez dodatkowego tlenu i solo. Praca będzie zespołowa z najlepszymi ludźmi, z jakimi się wspinałem i spotykałem na wielu wyprawach. To dla mnie zaszczyt, że będę mógł pracować wspólnie z Szerpami, największymi "kozakami" w świecie gór - dodał.

Kowalewski pod K2 znajdzie się już trzeci raz. Wcześniej zdobył szczyt latem 2019 roku. Na przełomie 2018 i 2019 roku brał natomiast udział w wyprawie zimowej, której nie udało zdobyć się szczytu.

K2 to ostatni ośmiotysięcznik, którego nie udało się zdobyć zimą. Kowalewski do wyprawy będzie przygotowywał się w Ekwadorze, gdzie będzie aklimatyzował się m.in. na wulkanie Chimborazo (6300 m). Aklimatyzację zacznie już w listopadzie.

Denis Urubko na K2Denis Urubko zakończył karierę? "Wystarczy!"

Więcej o: