Anatolij Karpow, szachowy arcymistrz, nie ma wątpliwości: Duda może zostać mistrzem świata

Jan-Krzysztof Duda, ale także Radosław Wojtaszek, mogą zostać w przyszłości mistrzami świata - powiedział Anatolij Karpow, legenda szachów, w rozmowie z Tomaszem Kowalczykiem z Polskiego Radia.

Jan-Krzysztof Duda ma dopiero 22 lata, ale wie już o nim cały szachowy świat. W maju w internetowym turnieju Lindores Abbey Polak pokonał norweskiego geniusza Magnusa Carlsena, który jest na szczycie już od siedmiu lat. Dzięki zwycięstwu jest 16. zawodnikiem w rankingu FIDE. Perspektywy ma jednak jeszcze lepsze. Tak przynajmniej uważa Anatolij Karpow, mistrz świata z lat 1975-85.

Zobacz wideo Lewandowski z pucharem! I co dalej? Jakie transfery zrobi Bayern? [SEKCJA PIŁKARSKA #60]

- Jakie są szanse Jana-Krzysztofa Dudy i Radosława Wojtaszka na zdobycie kiedyś tytułu mistrza świata? Myślę, że obaj osiągnęli już bardzo wysoki poziom i szanse na mecz o mistrzostwo świata już mieli, ale cały czas mogą jeszcze wystąpić w takim spotkaniu. Wydaje mi się jednak, że Magnus Carlsen jest w tym momencie nie do pokonania. Żeby polscy szachiści sięgnęli po tytuł potrzebne jest wsparcie państwa i silnego krajowego związku. Ważna dla rozwoju polskich szachów byłyby organizacja turniejów drużynowych - stwierdził rosyjski arcymistrz.

I dodał: - Czym się zajmuje obecnie? Czasami gram w turniejach, częściej zajmuje się jednak szachami szybkimi. Aktywnie dbam też o edukację szachową w szkołach i na uniwersytetach.

Radosław Wojtaszek (ur. 1987) zajmuje 28. w światowym rankingu.

Jan-Krzysztof Duda: Nie uważam się za geniusza. Mimo to planuję zostać mistrzem świata

- Sytuacja wygląda tak, że kiedy gram białymi, to dobrze sobie radzę, jestem już na takim poziomie, że grając białymi z każdym na świecie powinienem co najmniej zremisować. A ambicje mam oczywiście większe. Czarnymi gra się trudniej. Nimi z Magnusem jeszcze nie zremisowałem - mówił w maju w rozmowie z Łukaszem Jachimiakiem ze Sport.pl.

Więcej o: