Mistrzostwa świata w hokeju

Zespoły Niemiec, Szwajcarii, Słowacji, Finlandii i Kanady zapewniły już sobie awans do grona 12 najlepszych zespołów 65. Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie, które odbywają się w Niemczech.

Trzeci dzień odbywających się w Niemczech 65. Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie przyniósł drugą dużą niespodziankę na tej imprezie. W meczu grupy C Łotwa pokonała zespół USA 2:0 (0:0, 1:0, 1:0).

Po niedzielnym remisie Niemców z mistrzami świata - Czechami jest drugi zaskakujący rezultat na tej imprezie.

Mecz miał wyrównany przebieg, był bardzo zacięty. Obie drużyny grały ostro, ale fair. Kanadyjski arbiter dopuszczał do twardej walki rzadko wysyłając zawodników obu ekip na ławkę kar (w sumie siedem razy). Łotysze zagrali znakomicie w obronie, Amerykanie rzadko dochodzili do sytuacji strzeleckich. Dwie szybkie kontry hokeistów z Łotwy zapewniły im zwycięstwo.

Z uwagi na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Salt Lake City Amerykanie przywiązywali do startu w Niemczech dużą uwagę. Trener Lou Vainio powołał aż 20 hokeistów na co dzień występujących w NHL. Jednak wyniki osiągane przez Amerykanów - 6:3 z Ukrainą i 0:2 z Łotwą - są poniżej oczekiwań.

W pozostałych poniedziałkowych spotkaniach wygrywali faworyci.

W grupie A Szwajcarzy pewnie pokonali w Kolonii Białoruś 5:2 i zajmują w tabeli tej grupy trzecie miejsce. W ostatnim spotkaniu zmierzą się we wtorek z Czechami. Mistrzowie świata po niespodziewanym remisie 2:2 z Niemcami właśnie z gospodarzami imprezy toczyć będą korespondencyjny pojedynek o pierwszą lokatę.

Pierwsze trzy zespoły zapewniły już sobie występ w grupie walczącej o mistrzostwo świata. Białorusini będą się bronić przed spadkiem do Dywizji 1.

Jeden mecz rozegrano w poniedziałek także w grupie D - Kanadyjczycy pokonali Włochów 3:1. Pokonani długo dotrzymywali kroku faworyzowanym hokeistom spod znaku klonowego liścia. Dopiero w połowie drugiej tercji, w odstępie 23 sekund, Richards i Isbister pokonali włoskiego bramkarza. Trzecia tercja również miała wyrównany przebieg, a Kanadyjczycy chcieli dowieźć do końca zwycięstwo, nie tracąc przy tym wielu sił.

W grupie B wicemistrzowie świata - Słowacy zdecydowanie pokonali Austriaków 5:0. Pierwsze 20 minut nie przyniosło wprawdzie bramek, ale przewaga Słowaków nie podlegała dyskusji. W drugiej tercji zdobyli oni dwa gole, a ostatniej odsłonie jeszcze trzykrotnie pokonali bramkarza Austriaków. Dwa gole zdobył Peter Puchar.

W tej samej grupie drugie zwycięstwo w imprezie odnieśli Finowie. W poniedziałek bez kłopotów wysoko pokonali oni Japonię 8:0. Mecz miał jednostronny przebieg, a mimo to zawodnicy obu zespołów aż 21 razy byli odsyłani na ławkę kar.

Wyniki poniedziałkowych spotkań MŚ:

Grupa A: Białoruś - Szwajcaria 2:5 (1:3, 1:2, 0:0)

Grupa B: Słowacja - Austria 5:0 (0:0, 2:0, 3:0); Finlandia - Japonia 8:0 (2:0, 3:0, 3:0)

Grupa C: USA - Łotwa 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Grupa D: Włochy - Kanada 1:3 (0:0, 0:2, 1:1) (PAP)

Wyniki dotychczasowych spotkań MŚ:

Grupa A

Sobota: Niemcy - Szwajcaria 3:1 (1:0, 0:1, 2:0) Czechy - Białoruś 5:1 (0:1, 3:0, 2:0); niedziela - Czechy - Niemcy 2:2 (1:1, 1:1, 0:0); poniedziałek - Białoruś - Szwajcaria 2:5 (1:3, 1:2, 0:0).

Tabela ( w koeljności mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki pkt)

1. Czechy 2 1 1 0 7-3 3:1

2. Niemcy 2 1 1 0 5-3 3:1

3. Szwajcaria 2 2 0 1 6-5 2:2

4. Białoruś 2 0 0 2 3-10 0:4

Grupa B

Sobota: Finlandia - Austria 5:1 (1:1, 0:0, 4:0); niedziela - Słowacja - Japonia 8:4 (3:1, 2:1, 3:2); poniedziałek - Słowacja - Austria 5:0 (0:0, 2:0, 3:0) Finlandia - Japonia 8:0 (2:0, 3:0, 3:0).

Tabela:

1. Finlandia 2 2 0 0 13-1 4:0

2. Słowacja 2 2 0 0 13-4 4:0

3. Austria 2 0 0 2 1-10 0:4

4. Japonia 2 0 0 2 4-16 0:4

Grupa C

Sobota - USA - Ukraina 6:3 (3:1, 2:0, 1:2); niedziela - Szwecja - Łotwa 5:2 (2:1, 2:1, 1:0); poniedziałek- USA - Łotwa 0:2 (0:0, 0:1, 0:1).

Tabela:

1. Szwecja 1 1 0 0 5:2 2:0

2. Łotwa 1 1 0 1 4:5 2:2

3. USA 1 1 0 1 6:5 2:2

4. Ukraina 1 0 0 1 3:6 0:2

Grupa D

Sobota - Rosja - Włochy 7:0 (2:0, 3:0, 2:0) Kanada - Norwegia 5:0 (2:0, 2:0, 1:0); niedziela - Rosja - Norwegia 4:0 (1:0, 0:0, 3:0); poniedziałek- Włochy - Kanada 1:3 (0:0, 0:2, 1:1).