Gwiazdy lekkoatletyki wystartują w czerwcu w Poznaniu

Medaliści olimpijscy: Merlene Ottey, Ato Boldon i Jan Żelezny to tylko niektóre gwiazdy lekkoatletyki, które 8 czerwca wystartują w mityngu Żywiec SA Cup Olimpii w Poznaniu

Gwiazdy lekkoatletyki wystartują w czerwcu w Poznaniu

Medaliści olimpijscy: Merlene Ottey, Ato Boldon i Jan Żelezny to tylko niektóre gwiazdy lekkoatletyki, które 8 czerwca wystartują w mityngu Żywiec SA Cup Olimpii w Poznaniu

Medaliści olimpijscy Merlene Ottey, Ato Boldon i Jan Żelezny to tylko niektóre gwiazdy lekkoatletyki, które 8 czerwca wystartują w mityngu Żywiec SA Cup na stadionie Olimpii w Poznaniu

- To nie są czcze obiecanki - zadeklarował dyrektor mityngu Norbert Rokita. - Mamy już podpisane wstępne umowy z najważniejszymi gwiazdorami: Ottey, Boldonem, grupą płotkarzy z Markiem Crearem i Allenem Johnsonem. Mistrz olimpijski w rzucie oszczepem Jan Żelezny zaskoczył nas, bo dopisał do swojego kontraktu premię za rekord świata. Oczywiście nie zabraknie też polskich najlepszych zawodników, w tym mistrzów olimpijskich w rzucie młotem Szymona Ziółkowskiego i Kamili Skolimowskiej.

Nestor polskiego dziennikarstwa Bohdan Tomaszewski przypomniał, że Poznań właśnie był miejscem, gdzie pierwszy wielki sukces odniósł nasz słynny "Wunderteam", pokonując Węgry. Od tamtego czasu w stolicy Wielkopolski nie odbywały się wielkie imprezy lekkoatletyczne.

- Miasto dało olbrzymie dotacje na rozbudowę stadionu Olimpii. Będzie dodatkowa bieżnia. Uczestników zakwaterujemy w superhotelu. W czerwcu są obchody miasta i prezydentowi bardzo zależy, by ten mityng je uświetnił. Myślę, że nie przyniesiemy Polsce wstydu - zapewniał Rokita.

Irena Szewińska, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, zapewniała, że jest bardzo zadowolona. Wprawdzie za sztandarową imprezę nadal uważa się Memoriał Kusocińskiego, ale nie boi się konkurencji.

- Być może to nie będą te same nazwiska, ale na pewno też zorganizujemy atrakcyjny mityng - powiedziała Szewińska. - To nasz sukces, że są imprezy w kraju, które mogą ze sobą rywalizować. Życzę sobie tylko, żeby te ambitne założenia organizatorów i sponsorów udały się im - dodała pani prezes.

W programie imprezy znajdzie się dziewięć konkurencji męskich (100 m, 200, 400, 800, 3000, 100 m ppł., 400 m ppł., młot i oszczep) oraz siedem żeńskich (100, 400 m, 400 m ppł., 3000 m z przeszk., wzwyż, tyczka i rzut młotem).