Sport.pl

Urubko wywołał burzę słowami o Polakach. Teraz tłumaczy i wbija szpilkę legendzie himalaizmu

Jeden z najlepszych himalaistów w historii, Denis Urubko, odniósł się do wielkiego zamieszania, które powstało po jego głośnym wywiadzie sprzed tygodnia. Uderzył w nim w polską część zespołu z ataku na K2, a także we Włocha Simone Moro. - Nigdy nie powiedziałem o Polakach nic złego. Powinienem być im wdzięczny i jestem - tłumaczy w rozmowie z Onetem. Rosjanin wbił jednak kolejną szpilkę włoskiemu wspinaczowi.

Denis Urubko odniósł się do wielkiego zamieszania, jakie powstało po wywiadzie Rosjanina dla portalu eurosport.tvn24.pl. Urubko uderzył w członków swojej wyprawy na K2 z 2018 roku. Rosjanin w najnowszej rozmowie z Onetem postanowił odrobinę załagodzić cały spór.

- Lubię i apologizuję polską kulturę i historię. Mam szacunek do takich wspinaczy jak Kurtyka, Wielicki, Cichy, Bielecki, Kaczkan czy Fronia. Krytyka może być też "pozytywna". Ja podchodzę do takiej pozytywnej krytyki bez emocji. [...] Jeśli ktoś łamie (zasady etyki - przyp red), ja też nie czuję się w obowiązku, by ich przestrzegać. Ludzi, którzy źle mnie zrozumieli, proszę o wielkie usprawiedliwienie. Nigdy nie powiedziałem o Polakach nic złego. Proszę mi pokazać, gdzie to zrobiłem - mówi Urubko w rozmowie z Onetem.

Zobacz wideo

Simone Moro odpowiedział na krytykę

Najmocniej pierwszy wywiad Urubki skomentował Simone Moro, który skrytykował postępowanie swojego dawnego kolegi z wyprawy. - Jestem oburzony jego słowami. Niezależnie od tego, w jakim stopniu powiedział prawdę, Denis okazał wszystkim elementarny brak szacunku [...]. Udzielając tego wywiadu, napluł na talerz, który podsunęliście mu pod nos. Czuję się osobiście obrażony po tym, jak was potraktował - wypalił włoski himalaista w rozmowie z Przeglądem Sportowym.

Urubko wypowiedział się także na temat wywiadu Włocha. - Pan Moro może mówić, co mu się podoba [...]. Sugeruję, by czytać jego wywiady. Na przykład słowa o zimowej wyprawie na Makalu i o tym, że był na szczycie pierwszy. To nieprawda - dodaje wspinacz w rozmowie z Onetem.

Zaczęło się od długiego wywiadu Urubki

Kilka dni temu Denis Urubko udzielił głośnego wywiadu portalowi eurosport.tvn24.pl. W mocnych słowach odniósł się w nim do swoich partnerów z ataku na K2 zimą 2018 roku. - Musiałbym przeanalizować, czy znów chciałbym spędzić trzy miesiące w zespole, w którym nie brakuje wspinaczy słabych, przegranych i kłamców [...]. Było dużo słów, wiele wymówek, ale w rzeczywistości kończyło się na okazywaniu słabości. Słyszeliśmy dużo o osiągnięciach Cichego, Kukuczki, Kurtyki i innych, ale najnowsza generacja nie jest gotowa na wyzwania w wysokich górach - powiedzial Urubko.

I dodawał: - Wyprawy trwały po dwa-trzy miesiące, a partnerzy na wyprawach okazywali się balastem, jak wiele razy Simone Moro. Tak samo było podczas ostatniej próby zdobycia K2 czy w tym roku na Broad Peaku.

Więcej o:
Komentarze (45)
Urubko wywołał burzę słowami o Polakach. Teraz tłumaczy i wbija szpilkę legendzie himalaizmu
Zaloguj się
 • babilas

  Oceniono 11 razy 9

  Denis Urubko ma obywatelstwo rosyjskie i polskie. Więc w razie potrzeby jest opisywany w mediach jako Polak (gdy chodzi o sukcesy) albo (jak tutaj) jako Rosjanin. Czasami jeszcze, a zwłaszcza gdy potrzeba się dowartościować, zwą go Kazachem.

 • nordic.walking.74

  Oceniono 9 razy 5

  Prawda jest taka że obecni himalaiści polscy nie umywają się do takich legend jak np. Kukuczki.

 • dwa_szopy

  Oceniono 17 razy 5

  Poznałem już trochę świat i wiem, że jak dociera do nas jakaś informacja, to nie jest to byle co. Jak usłyszysz, że piłkarz lubi wypić, to nie znaczy, że po wygranym meczu idzie na piwo, tylko chleje gorzałę dzień w dzień.
  Jak usłyszysz, że ktoś odwiedza kasyno, to nie znaczy, że lubi sobie zagrać od czasu do czasu, tylko to uzależniony hazardzista.
  Więc jak Urubko mówi, że Polscy himalaiści to cienkie bolki o wybujałym ego, to mu wierzę. Wyprawa na K2 mnie w tym utwierdziła. Pojechali na górę i przez miesiąc czekali, nic nie robiąc, na letnią pogodę zimą. Nic dziwnego, że Urubko nie wytrzymał. Pewnie z 10 razy proponował atak, ale prawdopodobnie tylko on był czuł się na siłach.

 • mortadela83

  Oceniono 16 razy 4

  Człowiek charakterny i bezkompromisowy dlatego tacy ludzie mogą liczyć na sukces w tym sporcie a większość naszych wspinaczy to cienkie bolki, trochę zawieje i po wyprawie

 • robertus555

  Oceniono 16 razy 2

  Wierzę, że mówi prawdę.

 • kfal

  Oceniono 30 razy 2

  Denis, jesteś tak wielka osobowością że nawet gdybyś to powiedział i rzeczywiście skrytykował Polaków to musiałeś mieć rację. I nie słuchaj głupiego hejtu. Jesteś wielki !

 • lukasz2711

  Oceniono 29 razy 1

  Sfrustrowany człowiek, który próbuje się załapać na planowaną wyprawę 2021. Już poczuł że ona będzie to się łasi. Ja nic nie mówiłem nic a nic złego itd itp.

 • ul32

  0

  Sodówka do kwadratu

 • leoleo

  Oceniono 15 razy -1

  urubko to facet który ma jedną twarz, jedne usta, i dość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX