Sport.pl

Denis Urubko zakończył karierę? "Wystarczy!"

Wiele wskazuje na to, że Denis Urubko zakończył karierę. Jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii miał podjąć tę decyzję po ostatnim niebezpiecznym zdarzeniu na Broad Peaku.

Wiele wskazuje na to, że jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii Denis Urubko, zdecydował się na zakończenie kariery!

- Denis Urubko w Skardu. Gratulacje dla niego z okazji ukończenia kariery. Decyzja podjęta. 31 lat górach, 21 na wyprawach. Wystarczy! (tak napisał wczoraj w sms-ie do żony Marii) - przekazała na Facebooku Elena Laletina z Russianclimb.com.

W ostatnim tygodniu Denis Urubko przebywał sam na Broad Peaku (8051 m n.p.m.). Jego górscy partnerzy Lotta Hintsa i Don Bowie opuścili główną bazę i udali się śmigłowcem do Skardu. - Został sam, ale jest doświadczony, obeznany w tym terenie, był już na siedmiu tysiącach metrów, więc powinno mu się udać. Jedynie pogoda może go zatrzymać - mówił kilka dni temu Krzysztof Wielicki. Legendarny polski himalaista miał rację, bo to właśnie warunki atmosferyczne powstrzymały Urubkę.

- Lawina zwiozła mnie 100 metrów. Odpadłem 50 metrów z zerwaną poręczówką, na szczęście nie do szczeliny - relacjonował Rosjanin na swoim facebooku. Tym samym - wg informacji portalu wspinanie.pl. Później Urubko zakończył próbę ataku szczytowego na Broad Peak.

Denis Urubko i Adam Bielecki uratowali Elisabeth Revol

Przypomnijmy, że Denis Urubko brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie razem z Adamem Bieleckim uratowali Elisabeth Revol. Francuzka razem z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła wcześniej szczyt. Polak z wyprawy nie wrócił. Jego ciało spoczywa na wysokości ok. 7250 m.n.p.m.

Kim jest Denis Urubko?

To jeden z najlepszych himalaistów świata. Urodził się na Kaukazie, a wychowywał na Sachalinie. Jako pierwszy człowiek wszedł w zimie na Makalu i Gaszerbrum II. Zdobył wszystkie ośmiotysięczniki bez tlenu. Na czterech z nich wytyczył nowe drogi: na Broad Peaku w 2005 roku, Manaslu - 2006, Czo Oju - 2009 i Lhotse w 2010. Za drogę, którą zrobił na południowo-wschodniej ścianie Czo Oju z Borysem Dedeszką, został nagrodzony Złotym Czekanem, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem dla alpinistów.

Więcej o:
Komentarze (86)
Denis Urubko zakończył karierę? "Wystarczy!"
Zaloguj się
 • jur62

  Oceniono 45 razy 37

  Czas się opamiętać. Wracaj do domu Denis. Wielu himalaistów zostało w górach, nie musisz być jednym z nich. Nie musisz też nikomu nic udowadniać, swoje zrobiłeś. Powodzenia

 • fandzloch

  Oceniono 32 razy 30

  Dobry himalaista to stary himalaista.

 • baaag

  Oceniono 20 razy 16

  Zdaje się że zrozumiał że na lawinę nie ma wystarczająco twardego twardziela. I tak jest legendą. Zywą.

 • rozterka47

  Oceniono 17 razy 13

  Brawo za rozsądną decyzję .
  Kolejny raz mogło by się skończyć w szczelinie .
  Żywy wielki himalaista jest lepszy niż martwy wielki himalaista :)

 • 2fat

  Oceniono 17 razy 13

  Czyli będzie żył. Rozum przeważył nad kozaczeniem. Szczerze gratuluję, brakowało jeszcze jednego ambitnego zgonu...

 • wichura

  Oceniono 15 razy 11

  A mogła być kolejna piękna śmierć... Taka romantyczna, w wysokich górach...
  Ale już całkiem serio - Panie Denisie, serdeczne gratulacje! Piękna kariera, osiągnięcia i słowo "stop" w odpowiednim momencie. Akcja na Nandze przeszła do historii himalaizmu, w której ma Pan istotne miejsce.

 • wogonska_poezja

  Oceniono 12 razy 10

  Lepiej się to czyta jak jest artykułem o zakończeniu kariery, niż gdyby było nekrologiem… Musiało być blisko… Ślisko? Uff.

 • szmulkacenbogen

  Oceniono 12 razy 6

  I niech mówią i niech kraczą niech,
  świat w marszu pożegnać mniejszy grzech,
  niż sadłem sę w miękkim piernacie zadławić wśród snu,
  a znajdą się i tak i tak
  ci, którzy twój podejmą szlak
  i dojdą do celu i w piersiach nie braknie im tchu.
  W.Wysocki (tłum. W. Młynarski)

 • wpm1

  Oceniono 8 razy 4

  Nie tylko on, Jarosław też się wycofa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX