Sport.pl

Ujawniono kolejny wielki skandal. Światowa federacja ukrywała doping. Nie zbadano kilkuset medalistów

Kolejny wielki skandal w ciężarach. Jak ujawniła niemiecka telewizja ARD, Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów miała ukrywać przypadki stosowania dopingu.

Jak twierdzą niemieccy dziennikarze, działacze Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów organizowali w ostatnich latach kontrole antydopingowe w taki sposób, by sportowcy faktycznie uniknęli kontroli. Dotyczy to zwłaszcza zawodników, którzy zdobywali medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. W latach 2008-2017 aż 204 z 453 medalistów nie zostało poddanych testom na doping w roku zdobycia medalu. 

Dlaczego w Polsce tak trudno zbudować mocny klub?

Zobacz wideo

"Tolerowano wszystkie negatywne zjawiska"

Najmocniejsze zarzuty padają w stronę szefa światowego związku ciężarów, Węgra Tamasa Ajana. To on miał odpowiadać za taką kontrolę zawodników. W materiale ARD wystąpił m.in. prezes niemieckiej federacji ciężarowej Christian Baumgartner. - Ajan odpowiadał za system, w którym tolerowano wszystkie negatywne zjawiska w naszej dyscyplinie. Panuje tam korupcja - twierdzi Baumgartner. Z kolei brązowa medalistka igrzysk w Londynie (2012) Tajlandka Rattikan Gulnoi przyznała w materiale, że stosowała doping, a jej lekarz oszukiwał podczas przekazywania próbek moczu. 

Telewizja ARD informowała wcześniej jako pierwsza o dopingu wśród rosyjskich sportowców. Wskutek prac Światowej Agencji Antydopingowej rosyjscy zawodnicy zostali wykluczeni z tegorocznych igrzysk w Tokio. Mogą w nich wziąć udział jedynie pod neutralną flagą.

Więcej o:
Komentarze (62)
Ujawniono kolejny wielki skandal. Światowa federacja ukrywała doping. Nie zbadano kilkuset medalistów
Zaloguj się
 • zbig1113

  Oceniono 20 razy 16

  Miejsce dla tego "sportu" jest na galach w Łomży, Chojnicach czy innym Zawierciu, a nie na imprezach rangi mistrzowskiej.
  Może to być również jako dodatkowa konkurencja zawodów strong man

 • silvermane

  Oceniono 34 razy 16

  Ale oczywiście w tym gronie nie było Polaków, bośmy naród czysty i nieskalany jak nasza patronka Maryja.

 • raddy

  Oceniono 22 razy 16

  Kogoś dziwi, że ciężarowcy biorą? Specyfika dyscypliny. Pewnych granic nie da się przekroczyć bez "wspomagania".
  Tylko jaki sens ma taki pseudosport?

 • mcguirre

  Oceniono 12 razy 10

  Powiedzmy sobie szczerze, koksują się wszyscy tylko jedni wpadają a inni nie w zależności od układów i kasy. Sport już dawno temu przestał mieć cokolwiek ze zdrową i honorową rywalizacją.

 • el.commendante

  Oceniono 12 razy 8

  A kto w końcu wyjaśni anormalną liczbę medali dla UK na ostatniej olimpiadzie? Kto wyjaśni jak hodowane są amerykańskie brojlery do biegania czy pływania?

 • byann

  Oceniono 10 razy 8

  Dobrze że w pływaniu i lekkiej atletyce nikt nie bierze. Nie ma tam prawie żadnych wpadek, oprócz kilku płotek z nieważnych albo złych krajów.
  Phelps to Armstrong pływania. No ale kolarstwo stoi dopingiem. Pływanie nie ;)))
  O, i jeszcze gimnastyka. Taka Simone Biles nie mogła urosnąć przez środki którymi się faszeruje. Ale za to legalnie.

 • tpdlagier

  Oceniono 11 razy 7

  No właśnie. Może zrezygnować z nazwy sport i pozwolić na chemię w trybie "open". Kto ma chęć niech się truje a kto ma chęć niech ogląda. I jeszcze dorobić kategorię medalową dla farmakologów dopingu. Bodaj Florence Griffith-Joyner powiedziała po wpadce Bena Johnsona, że każdy bierze a on miał po prostu pecha że go nakryli.

 • cep_0

  Oceniono 12 razy 6

  Największym KORUPCJOGENNYM OŚRODKIEM są :
  a) telewizja
  b) WADA
  ad a. Telewizja żąda rekordów i widowiska by móc nadawać reklamy dla największej
  widowni i ZARABIAĆ
  ad b. Tam są pieniądze do zgarnięcia za brak kontroli, a sama WADA służy do usuwania niewygodnych sportowców z niewygodnych państw, BO:

  Ilość zdobytych medali pozwala na otrzymywanie następnej forsy od tzw SPONSORÓW, przykładem tego jest np. lekkoatletyczna reprezentacja W Brytanii po usunięciu Rosji, a także repra Norwegii która "legalnie stosuje lekarstwa ANTYASTMATYCZNE", a po usunięciu Rosji zdobywa ich wielokroć.
  Kenijczycy masowo jak się pisze stosują niedozwolone UŻYWKI, i wpadają tylko 20 -30 któreś miejsca dla przykrycia czołówki potrzebnej na WIELKICH MITINGACH lub WIELKICH MARATONACH np. Nowy Jork, Londyn itp.
  A w ciężarach wyniki Chinek, Tajek i innych przerastają możliwości wielu mężczyzn.

  WADA tylko bardzo głośno wrzeszczy, a po cichu blisko współpracuje ze "sponsorami' głośnych zawodników, a szczególnie z USA, Bahamów i okolic, bo tam naprawdę są duuuuuuże pieniądze.
  każdy TORT jest coś wart.
  Zbliża się OLIMPIADA i okaże się czy np. KULOMIOCI USA są tacy silni jak np. podczas MŚ.
  Tylko kto to tak OBIEKTYWNIE ustali.
  Pecunia non olet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX