Denis Urubko ogłosił plany. Będzie się wspinał z... miss Finlandii

Jeden z najlepszych himalaistów na świecie - Denis Urubko, ogłosił właśnie skład swojej wyprawy na Broad Peak. W wyprawie towarzyszyć mu będzie m.in  Miss Finlandii z 2013 roku.

Portal wspinanie.pl informuje o planach Denisa Urubki, który tej zimy planuje zdobyć Broad Peak w okresie tzw. zimy Urubki, czyli od pierwszego grudnia do końca lutego. 

Tym razem towarzyszyć mu będzie doświadczony himalaista - Don Bowie, a także Lotta Nakyva, która w 2013 roku zdobyła tytuł Miss Finlandii 2013, a na swoim koncie ma także udział w fińskiej edycji Tańca z Gwiazdami. Nakyva jest jednak także wielką miłośniczką gór i w swojej karierze zdobyła już wiele szczytów. 

 

Denis Urubko miał również stwierdzić, że tej zimy spróbuje także zaatakować K2. 

Denis Urubko i Adam Bielecki uratowali Elisabeth Revol

Przypomnijmy, że Denis Urubko brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie razem z Adamem Bieleckim uratowali Elisabeth Revol. Francuzka razem z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła wcześniej szczyt. Polak z wyprawy nie wrócił. Jego ciało spoczywa na wysokości ok. 7250 m.n.p.m.

Kim jest Denis Urubko?

To jeden z najlepszych himalaistów świata. Urodził się na Kaukazie, a wychowywał na Sachalinie. Jako pierwszy człowiek wszedł w zimie na Makalu i Gaszerbrum II. Zdobył wszystkie ośmiotysięczniki bez tlenu. Na czterech z nich wytyczył nowe drogi: na Broad Peaku w 2005 roku, Manaslu - 2006, Czo Oju - 2009 i Lhotse w 2010. Za drogę, którą zrobił na południowo-wschodniej ścianie Czo Oju z Borysem Dedeszką, został nagrodzony Złotym Czekanem, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem dla alpinistów.

Więcej o: