RPA zostało mistrzem świata w rugby! Wyrównało tym samym rekord

Republika Południowej Afryki trzeci raz w historii wygrała Puchar Świata w rugby. Gracze RPA wyrównali tym samym rekord Nowej Zelandii. W Finale Springboks pokonali Anglię 32:12.
Zobacz wideo

W półfinale Anglia sensacyjnie pokonała obrońcę tytułu Nową Zelandię i przez niektórych była nazywana nawet faworytem spotkania. Gracze z Wysp Brytyjskich zagrali także jeden mecz w turnieju mniej (grupowe starcie z Francją odwołane z powodu tajfunu) niż ich rywale. W finale jednak RPA potwierdziło, że ma lepszych zawodników, a na domiar złego Anglia na początku spotkania straciła także Kyle'a Sincklera z powodu urazu głowy. 

To był mecz godny wielkiego finału Pucharu Świata, a niekwestionowaną gwiazdą finału został Handre Pollard, który zdobył aż 22 punkty dla RPA. Przez pierwszą godzinę mecz był bardzo zacięty, a pierwsze przyłożenie kibice zobaczyli dopiero w 66. minucie spotkania. Dokonał tego lewoskrzydłowy Makazole Mapimpi.

Chwilę później znowu zrobiło się nerwowo, ale końcówka spotkania znowu należała do RPA. Kapitalną akcja popisał się prawoskrzydłowy Cheslin Kolce, a Pollard zdobył kolejne punkty i wyprowadził drużynę na prowadzenie 32:12, którego Springboks nie zdołali już roztrwonić.

Ostatni finał między tymi dwoma drużynami miał miejsce w 2007 roku. Wówczas także triumfowali gracze z RPA, którzy wygrali wówczas 15:6.

W piątkowym meczu o trzecie miejsca Nowa Zelandia (obrońca tytułu) pokonała w Tokio Walię 40:17

Więcej o: