Himalaista z Nepalu pobił rekord Jerzego Kukuczki? Twierdzi, że zdobył 14 ośmiotysięczników w siedem miesięcy

Nepalski himalaista Nirmal Purja przekonuje, że zdobył w ciągu siedmiu miesięcy 14 ośmiotysięczników. W ten sposób pobiłby rekord należący do Jerzego Kukuczki.

- Misja zakończona! - napisał na Facebooku Nirmal Purja po zdobyciu szczytu Sziszapangma. Był to ostatni ośmiotysięcznik (dokładnie: 8013 m n.p.m), na który wszedł w ostatnich siedmiu miesiącach. 36-letni Nepalczyk twierdzi, że w tym czasie udało mu się zdobyć 14 najwyższych gór świata. 

Adam Bielecki o tym, czy himalaiści powinni zakładać rodziny:

Zobacz wideo

Rekord Kukuczki pobity?

Purja wspinanie rozpoczął w kwietniu. Na pierwsze sześć szczytów miał wejść w ciągu miesiąca. - Liczy się wiara we własne możliwości. Trzeba zawsze zachowywać pozytywne nastawienie, ponieważ czasem rzeczy układają się źle - powiedział w rozmowie z AFP.

Dotychczasowy rekord pod względem tempa zdobywania ośmiotysięczników należał do naszego himalaisty, Jerzego Kukuczki. Polak wszedł na 14 ośmiotysięczników w ciągu 7 lat, 11 miesięcy i 14 dni. Miesiąc dłużej zajęło to Koreańczykowi Kim Chang-ho. Ten jednak przy wspinaniu nie korzystał z dodatkowego tlenu.