Wanda Rutkiewicz 41 lat temu weszła na Mount Everest. Google upamiętnił to wydarzenie

41 lat temu Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Była pierwszą osobą z Polski i trzecią himalaistką na świecie, która tego dokonała. Wydarzenie to upamiętnia środowy Google Doodle.

Wanda Rutkiewicz to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego himalaizmu. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, w tym także K2 - uważany za najbardziej niebezpieczny.  Największy rozgłos przyniosło jej wejście na Mount Everest, którego dokonała równo 41 lat temu - 16 października 1978 roku. Była pierwszą osobą z Polski i pierwszą kobietą z Europy, która zdobyła najwyższy szczyt świata. Wyczyn był tym większy, iż tamtych czasach niewiele kobiet decydowało się na uprawianie himalaizmu. Z tej okazji Google przygotował specjalną wersję Google Doodle.

Google Doodle upamiętnił wyczyn Wandy RutkiewiczGoogle Doodle upamiętnił wyczyn Wandy Rutkiewicz Google Doodle

Adam Bielecki o tym, czy himalaiści powinni zakładać rodziny. "Zmieniłem zdanie"

Zobacz wideo

Rutkiewicz zginęła w górach

Rutkiewicz zginęła w górach w wieku 49 lat. W maju 1992 roku nie wróciła ze szczytu Kanczendzonga w Indiach. Na tę wyprawę udała się z meksykańskim himalaistą, Carlosem Carsolio. Corsolio zdołał wrócić z indyjskich gór. Ciała Rutkiewicz nigdy nie odnaleziono.

Więcej o: