Sport.pl

Rita Bladyko nie żyje. Polska himalaistka zmarła podczas ataku szczytowego

Rita Bladyko nie żyje. Polska himalaistka zmarła podczas ataku szczytowego na Manaslu, o czym poinformowała Magdalena Gorzkowska na swoim profilu na Facebooku.

27-letnia Magdalena Gorzkowska zdobyła szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.) w piątek, dokonując tego wyczynu bez użycia dodatkowego tlenu. Niestety, polska himalaistka przekazała również tragiczne wieści o śmierci Rity Bladyko.

Rita Bladyko nie żyje. "Spotkałam ją z jej szerpą"

- Ok. 500 m przed C4 spotkaliśmy Polkę Ritę Bladyko, z jej szerpą... Jej stan był bardzo nieciekawy, nie wiedziała kim jest i gdzie jest. Udało mi się namówić ją, że trzeba koniecznie schodzić w dół.. Powiedziałam Szerpom żeby związali ją i ciągnęli w dwójkę do C4. Tak też zrobili. Zadzwoniłam do bazy i powiedziałam,że koniecznie trzeba Ritę ściągnąć na dół helikopterem. Szef bazy powiedział,że zaciągną ją do C3 i tam przyleci heli. W C4 dopilnowałam, by dostała tlen z butli, herbatę i ciepły śpiwór. Widziałam,że ludzie się nią zajmują i jest obok kolega z grupy. Zaczęliśmy schodzić do C3. Tam po prostu z Pembą padliśmy i zasnęliśmy... Wejście bez tlenu z butli jest bardzo wyczerpujące, więc w końcu mnie dopadło. Słyszałam głos Rity, jej Szerpa podał informację do Bazy, że jest z nią lepiej. Dziś rano obudziła mnie informacja, że Polka nie żyje... - napisała Gorzkowska na swoim profilu na Facebooku. Jak dodał portal wspinanie.pl "Rita została znaleziona martwa o ok. 7:30 w pozycji siedzącej przed swoim namiotem w C3". Jak informuje "The Himalayan Times", helikoptery nie mogły dotrzeć do Polki ze względu na trudne warunki atmosferyczne.

50-letnia Rita Bladyko wzięła udział w wyprawie zorganizowanej przez stowarzyszenie Homohibernatus. W skład wyprawy wchodzili jeszcze Zbigniew Bąk (lider), Piotr Kalinowski, Michał Adam i Malwina Adam. Wszyscy wchodzili na szczyt z butlami tlenowymi, a obecnie przebywają bezpieczni w bazie.

Więcej o:
Komentarze (190)
Rita Bladyko nie żyje. Polska himalaistka zmarła podczas ataku szczytowego
Zaloguj się
 • wojtus5105

  Oceniono 42 razy 34

  W jednym artykule postarzała się nagle o 6 lat..Skończcie z tym niechjustwem.

 • wozdo

  Oceniono 24 razy 20

  śmierci Pana Staraka nie można było komentować, a odejście tej pani już tak? czym to się różni? Kasa czy ta dziwna solidarność pseudodziennikarska aby nie urazić jego żony? Niech Pani himalaistka spoczywa w pokoju na wieki wieków amen!

 • kicunio1

  Oceniono 27 razy 17

  "44-letnia polska himalaistka","50-letnia Rita Bladyko" Zdecydujcie się czy miała 44 czy 50 lat.

 • krunghtep01

  Oceniono 26 razy 12

  Tylko bez tlenu? Proponuje bez kurtki.To dopiero bedzie hicior himalaizmu.

 • podaj.haslo

  Oceniono 40 razy 12

  Nie ma to jak wbijać 8 km w stronę słońca, żeby na końcu stwierdzić, że nie wie się kim jest, po co się tam jest, a na końcu umrzeć. Nie lepiej było uprawiać zapasy z krokodylem? Podobny byłby finał.

  Ciekawy sport, taki nie za mądry.

 • lik43

  Oceniono 13 razy 11

  Zycie jest jednakie, czy chrabąszcza, czy człowieka

 • ches-ter70

  Oceniono 10 razy 10

  Kolejny raz bzdury wypisujecie. Gdyby przed opublikowaniem ktokolwiek przeczytał ten tekst to by się zorientował, że jest wpisany różny wiek zmarłej himalaistki i by to poprawił. Niestety już od dawna widzę, że lekceważycie czytelników i w ogóle nie czytacie i nie korygujecie tego co wytwarzacie. A często wasi "pseudodziennikarze" takie oczywiste błędy i bzdury wypisują, że każdy kto to czyta od razy wychwytuje. Niestety wy tego nie czytacie, bo pewnie ten poziom "dziennikarstwa" nawet was razi.

 • lubat

  Oceniono 20 razy 8

  Kto szuka śmierci, ten ją znajdzie. Wcześniej czy później.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX