Rita Bladyko nie żyje. Polska himalaistka zmarła podczas ataku szczytowego

Rita Bladyko nie żyje. Polska himalaistka zmarła podczas ataku szczytowego na Manaslu, o czym poinformowała Magdalena Gorzkowska na swoim profilu na Facebooku.

27-letnia Magdalena Gorzkowska zdobyła szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.) w piątek, dokonując tego wyczynu bez użycia dodatkowego tlenu. Niestety, polska himalaistka przekazała również tragiczne wieści o śmierci Rity Bladyko.

Rita Bladyko nie żyje. "Spotkałam ją z jej szerpą"

- Ok. 500 m przed C4 spotkaliśmy Polkę Ritę Bladyko, z jej szerpą... Jej stan był bardzo nieciekawy, nie wiedziała kim jest i gdzie jest. Udało mi się namówić ją, że trzeba koniecznie schodzić w dół.. Powiedziałam Szerpom żeby związali ją i ciągnęli w dwójkę do C4. Tak też zrobili. Zadzwoniłam do bazy i powiedziałam,że koniecznie trzeba Ritę ściągnąć na dół helikopterem. Szef bazy powiedział,że zaciągną ją do C3 i tam przyleci heli. W C4 dopilnowałam, by dostała tlen z butli, herbatę i ciepły śpiwór. Widziałam,że ludzie się nią zajmują i jest obok kolega z grupy. Zaczęliśmy schodzić do C3. Tam po prostu z Pembą padliśmy i zasnęliśmy... Wejście bez tlenu z butli jest bardzo wyczerpujące, więc w końcu mnie dopadło. Słyszałam głos Rity, jej Szerpa podał informację do Bazy, że jest z nią lepiej. Dziś rano obudziła mnie informacja, że Polka nie żyje... - napisała Gorzkowska na swoim profilu na Facebooku. Jak dodał portal wspinanie.pl "Rita została znaleziona martwa o ok. 7:30 w pozycji siedzącej przed swoim namiotem w C3". Jak informuje "The Himalayan Times", helikoptery nie mogły dotrzeć do Polki ze względu na trudne warunki atmosferyczne.

50-letnia Rita Bladyko wzięła udział w wyprawie zorganizowanej przez stowarzyszenie Homohibernatus. W skład wyprawy wchodzili jeszcze Zbigniew Bąk (lider), Piotr Kalinowski, Michał Adam i Malwina Adam. Wszyscy wchodzili na szczyt z butlami tlenowymi, a obecnie przebywają bezpieczni w bazie.

 
Więcej o: