Wielki wyczyn polskiej himalaistki. 27-latka wspięła się na kolejny ośmiotysięcznik!

Magdalena Gorzkowska zdobyła szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.). Polka wspięła się na ósmy pod względem wysokości szczyt na świecie bez użycia dodatkowego tlenu.
Zobacz wideo

27-letnia Magdalena Gorzkowska, była biegaczka, w ubiegłym roku zasłynęła tym, że jako najmłodsza Polka i pierwsza olimpijka w historii weszła na Mount Everest. Teraz Polka zdobyła szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.), a dokonała tego bez użycia dodatkowego tlenu - poinformowała agencja Seven Summit Treks. Gorzkowska dotarła na szczyt Manaslu w piątek (27.09) w godzinach porannych. Towarzyszył jej szerpa Tashi Gaon.

Gorzkowska swoją wyprawę rozpoczęła 8 września. Jej celem było zdobycie ósmego szczytu świata pod względem wysokości, ale bez użycia dodatkowego tlenu. Udało się i 27-latka została trzecią Polką w historii, której udało się tego dokonać. - Co zrobić, gdy chęć wyznaczania nowych granic i siła marzeń są tak ogromne, że zdejmują ci sen z powiek i zajmują większość myśli w głowie? Ja tak mam. Wspinaczka to moje całe życie. Nie żałuję, że porzuciłam bieganie. Nie widzę innej opcji niż iść za głosem serca i te plany po kolei realizować - mówiła w maju w wywiadzie dla Sport.pl.

Magdalena Gorzkowska to była wicemistrzyni Europy juniorów w lekkiej atletyce. Uczestniczyła też w igrzyskach olimpijskich w Londynie, gdzie była rezerwową w sztafecie 4 x 400 metrów. Jest też halową wicemistrzynią Polski w biegu na 400 metrów oraz złotą medalistką młodzieżowych mistrzostw Europy. W marcu 2016 weszła w skład polskiej sztafety 4 x 400 metrów i zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw świata w Portland. 

Więcej o: