Sport.pl

15-letni Polak snookerowym mistrzem świata! Pierwszy tytuł dla Polski w jakiejkolwiek kategorii wiekowej

Antoni Kowalski, 15-letni Polak, został snookerowym mistrzem świata IBSF (International Billiards&Snooker Federation) do lat 16. To pierwszy tytuł mistrza świata w jakiejkolwiek kategorii wiekowej dla polskiego snookera.

Jak budować pewność siebie? Odpowiada Robert Lewandowski:

Zobacz wideo

42 zawodników z 12 krajów wzięło udział w mistrzostwach świata IBSF (International Billiards&Snooker Federation) do lat 16 w rosyjskim mieście Tiumeń. Wśród nich 15-letni Antoni Kowalski z Zielonej Góry, który nie dał szans konkurentom i został nowym mistrzem świata. Pierwszy etap turnieju Kowalski przebrnął tracąc tylko jednego frejma. To dało mu miejsce wśród szesnastu najlepszych zawodników. Tam gładko eliminował kolejnych rywali i dotarł aż do wielkiego finału, w którym zmierzył się z 12-letnim Węgrem Bulcsu Reveszem.

Wygrał ze stresem z rywalem i z przeziębieniem

Początek nie był optymistyczny. Polak przegrał pierwszego frejma, ale szybko opanował emocje i wyrównał stan rywalizacji. Warto dodać, że w finale młody zielonogórzanin walczył nie tylko z rywalem i ze stresem, ale też z lekkim przeziębieniem. Przy wyniku 2:1 dla Węgra Kowalski wygrał dwa kolejne frejmy i był o krok od tytułu mistrza świata. Revesz walczył, próbował odwrócić losy meczu, ale nie dał rady. Mecz zakończył się wynikiem 4:2 i to Polak cieszył się z historycznego triumfu.

- Rok temu, po niezbyt udanych MŚ U16 w Petersburgu, Antek powiedział: Może tak się miało stać, żebym wrócił w przyszłym roku po złoto?. I jak powiedział tak zrobił! Serdecznie dziękujemy za głosy wsparcia, które płynęły z Polski i nie tylko - napisał na Facebooku Andrzej Kowalski, tata Antka.

Antoni Kowalski urodził się 9 lutego 2004 roku w Zielonej Górze. Snookerowe treningi zaczął w wieku 6 lat. Jest mistrzem Polski do lat 14 z 2014 roku, wicemistrzem Polski do lat 17 również z 2014 roku oraz wicemistrzem Polski do lat 18 z 2018 roku.

Więcej o:
Komentarze (61)
15-letni Polak snookerowym mistrzem świata! Pierwszy tytuł dla Polski w jakiejkolwiek kategorii wiekowej
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 24 razy 16

  > 15-letni Polak snookerowym mistrzem świata! Pierwszy tytuł dla Polski

  Pssst! Nie dla Polski, Polska w niczym nie brała udziału, to jego własny sukces. Zara zlecą się psycho-Janusze "ale my im pokazali!"

 • el.pistolero

  Oceniono 13 razy 11

  Gratulacje! Ja w twoim wieku traciłem czas na pierdoły.

 • frankyy

  Oceniono 6 razy 6

  szacun młody!

 • mer-llink

  Oceniono 6 razy 6

  I brawo!!
  Teraz jakis sponsor na wyższe kształcenie np. w Anglii potrzebny!

 • zd46

  Oceniono 7 razy 5

  I to zasługa Kaczyńskiego z Morawieckim,500+, bo Tusk tylko "szkodził".

 • stach_79

  Oceniono 2 razy 2

  Snooker to najlepszy z bilardów, szkoda, że w Polsce tak mało popularny. Brawo, dziekuję Ci Antek i mam nadzieję, że otwierasz wspaniałą karierę... zrobisz to co Adam Małysz ze skokami mam nadzieję ;-) Życzę powodzenia!

 • arkon4

  Oceniono 4 razy 2

  Rób kasę, graj z najlepszymi i wyrywaj z kraju rządzonego przez kreatury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX