Za這ga polskiego jachtu Scamp 27 zdoby豉 br您owy medal mistrzostw Europy ORC!

Podczas sierpniowych mistrzostw Europy ORC za這ga jachtu Scamp 27 Witolda Kara這wa oraz Macieja Gnatowskiego zaj窸a trzecie miejsce w grupie A, czyli najwi瘯szych jacht闚. To drugi w historii medal polskiej za這gi w tej rangi imprezie morskiej wg 鈍iatowych formu, pomiarowych (RORC, JOR, IMS, a obecnie ORC.
Zobacz wideo

Dotąd jedynie w Mistrzostwach Europy ORC Sportboat 2015, załoga jachtu Neoprofil Piotra Adamowicza, zdobyła brązowy medal w klasyfikacji generalnej i jednocześnie srebrny medal w Corinthian Trophy, czyli klasyfikacji załóg amatorskich.

Projekt Scamp został rozpoczęty pięć lat temu. Cechuje go systematyczny i zrównoważony rozwój sportowy, sprzętowy i organizacyjny. Większość załogi przez ten okres pozostała niezmieniona a medal Mistrzostw Europy pokazuje jak ważny w morskim żeglarstwie regatowym jest regularny trening i współpraca zespołu w każdym obszarze oraz doskonalenie załogantów na wszystkich pozycjach.

- Podium Mistrzostw Europy ORC to dla nas zwieńczenie kilku lat treningów. Co więcej, nasz jacht nie był nigdy optymalizowany do formuły przelicznikowej, przez co do sukcesu nie wystarczały tylko regularne dobre dobre starty i żegluga a maksymalne wyciśnięcie z jachtu prędkości ponad targetowych, oraz wykorzystywanie warunków silnowiatrowych na kursach genakerowych - powiedział Maciej Gnatowski. Witold Karałow dodaje: - Walka o trzecie miejsce była niezwykle zacięta, trwała do ostatniego wyścigu i zdecydowała ilość wyższych pozycji w wyścigach. Na Soto40 pływamy od roku i spędziliśmy poprzedni sezon na naukę i opanowanie, tego nie wybaczającego błędów jachtu .

Soto 40 to argentyńskiej konstrukcji 40-stopowy monotypowy jacht o masie całkowitej 4290 kg, w którym sam kil z balastem waży 2180 kg. W załodze Scamp 27, oprócz właścicieli Witolda Karałowa i Macieja Gnatowskiego, znaleźli się:

 • Grzegorz Goździk - dziobowy,
 • Piotr Obidziński - masztowy,
 • Mikołaj Gielniak - masztowy,
 • Andrzej Grabowski - pit,
 • Maciej Ślusarek - trymer żagli przednich,
 • Jakub Jankowski - trymer żagli przednich,
 • Maciej Gnatowski - trymer grota,
 • Witold Karałow - sternik,
 • Jakub Marciniak - taktyk,
 • Andrzej Brochocki - bakszgtagowy,  
 • Mateusz Zieniewicz - baksztagowy

Przypomnijmy że w tym roku załoga Scamp 27 wygrała Żeglarski Puchar Trójmiasta oraz Nord Cup wraz Bursztynowym Pucharem Neptuna. W dalszej części sezonu brązowi medaliści Mistrzostw Europy zamkną sezon startem w trójmiejskich o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej.

W tegorocznych Mistrzostwach Europy, drugi z polskich jachtów GOODSPEED, prowadzony przez Łukasza Trzcińskiego, zajął dwudzieste szóste miejsce w Grupie C, czyli najmniejszych jachtów, jednocześnie kończąc na czternastej pozycji w klasyfikacji Corinthian Trophy.

Wi璚ej o: