Denis Urubko zdobył Gaszerbrum II nową, samotnie wytyczoną ścieżką

Denis Urubko zdobył szczyt Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.)! Rosjanin z polskim paszportem wszedł na szczyt nową, samotnie wytyczoną ścieżką.

Adam Bielecki w "Wilkowicz Sam na Sam": Kiedyś myślałem, że nie założę rodziny, bo to nieodpowiedzialne ze strony himalaisty. Zmieniłem zdanie

Zobacz wideo

Dobre wieści w sprawie Denisa Urubki dotarły do nas w piątek rano. Na facebookowym profilu himalaisty pojawił się wpis informujący o szczęśliwym końcu wyprawy. Rosjanin z polskim paszportem zdobył Gaszerbrum II nową, samotnie wytyczoną ścieżką. Urubko atak rozpoczął w środę o godz. 22.00 czasu miejscowego, nie wziął ze sobą ani telefonu satelitarnego, ani radia. Obecnie himalaista znajduje się w obozie C1.

W piątek szczyt, kilka dni wcześniej pędził na ratunek

W sobotę Urubko był bohaterem innych, górskich informacji. Tego dnia Francesco Cassardo i Cala Cimenti poinformowali, że zdobyli dziewiczy wierzchołek Gasherbrum VII (6955 m n.p.m.). Niestety, podczas schodzenia Cassardo doznał bardzo poważnych obrażeń w wyniku kilkusetmetrowego upadku. Na górze trwała akcja ratunkowa, w którą zaangażował się m.in. działający w tym rejonie Urubko. Wspinacze dotarli do Cassardo i jego partnera, gdzie wspólnie czekali na helikopter. Śmigłowiec przez długi czas nie otrzymał zielonego światła na lot ze względów formalnych, więc ekipa ratunkowa zdecydowała się na samodzielny transport Cassardo. Urubko i jego załoga przewozili Włocha na sankach.

Denis Urubko i Adam Bielecki uratowali Elisabeth Revol

Przypomnijmy, że Denis Urubko brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie razem z Adamem Bieleckim uratowali Elisabeth Revol. Francuzka razem z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła wcześniej szczyt. Polak z wyprawy nie wrócił. Jego ciało spoczywa na wysokości ok. 7250 m.n.p.m.

Więcej o: