Sport.pl

Rekord! 10-latka najmłodszym wspinaczem w historii, który zdobył siedmiotysięcznik

10-letnia Selena Khawaji weszła wraz z ojcem Yousafem na Spantika (7 027 n.p.m.). Dzięki temu została najmłodszym wspinaczem w historii, który zdobył siedmiotysięcznik.
Zobacz wideo

Pochodząca z Pakistanu Selena Khawaji weszła 17 lipca wraz z ojcem Yousafem na Spantika w Karakorum. Tamtejsze media są nią zachwycone i nazywają "przyszłą królową gór". - Uwielbiam wspinać się po górach. Nie potrafię wytłumaczyć tej radości, którą czuję na szczycie - przyznała 10-latka w jednej z rozmów. 

Dziewczynka od czterech lat trenuje wspinaczkę i odbywa specjalne kursy. Rok temu zdobyła Guz Sar Peak (5 765 m). Jej największe marzenie? Wejść na Mount Everest (8 848 m) i na Broad Peak (8 051 m). Wyprawę na najwyższą górę świata rodzina dziewczynki planuje na marzec przyszłego roku. Problem w tym, że lokalne władze nie zezwalają na wspinanie na Mount Everest osobom poniżej 18. roku życia. 

Więcej o:
Komentarze (57)
Rekord! 10-latka najmłodszym wspinaczem w historii, który zdobył siedmiotysięcznik
Zaloguj się
 • morpheuss456

  Oceniono 21 razy 17

  i bedzie kolejny rekord - najmlodsza wspinaczka ktora zginela na mout everest

 • bazyli21

  Oceniono 14 razy 10

  Swietny plan. Jesli jej nie wyjdzie i tam juz zostanie na wieki (co nie jest niemozliwe patrzac na statystyki i biorac poprawke na bardzo mlody wiek dziewczynki) to tez zostanie najmoldsza ofiara Mount Everestu. I tak i tak wygrana. Doprawdy - swietny plan taty :-/

 • wiceherszt

  Oceniono 13 razy 7

  Faktycznie, rekord. Rekord głupoty tego imbecyla, który ciągnie w takie miejsca swoje dziecko, fundując mu potencjalne odmrożenia, niedotlenienie i mikrourazy wszystkich możliwych stawów i ścięgien. Brawo! Ale rekord jest. Przy aktywnej asyście drogiej redakcji GW Zdobywamy Himalaje głupoty!

 • jsd1952

  Oceniono 12 razy 6

  Tylko po co? W jakim celu? Ludzie mają rzeczywiście dęte ego /w tym przypadku rodzic/ i niedługo usłyszymy o pierwszym dziecku urodzonym na Mt. Evereście. Dla mnie bez sensu.

 • lignan

  Oceniono 5 razy 5

  Łeee tam słabo... W Czeczenii jest jedenastolatek który w martwym ciągu podnosi 200 kg... Który tatuś pobije taki wyczyn..??!!

 • komendantkisiel

  Oceniono 5 razy 5

  był kiedyś Klimek Murańka - dziecko skoczek, którego wypromowali rodzice. Niestety nie zadbali o jego zdrowie i skakał nic nie widząc. Najbardziej znany to nigdy najlepszy

 • krikrikrikri

  Oceniono 11 razy 5

  Niektóre 10 latki to nawet 500 m do szkoły same nie umieją dojść tylko durni rodzice podwożą

 • liczygrosz

  Oceniono 11 razy 5

  Rekord czego ? Głupoty ? Leczenie rodzicielskich kompleksów ?

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 8 razy 4

  Straszna głupota - fundować dziecku, którego mózg jeszcze się rozwija niedotlenienie i ekstremalny wysiłek. Wątpię, by było to obojętne w takim wieku, nawet jeśli urodziła się i mieszka w górach i genetycznie jest lepiej uwarunkowana do znoszenia dużych wysokości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX