Dwa złote medale dla transseksualnej zawodniczki. Szef Igrzysk Pacyfiku krytykuje

Transseksualna sztangistka Laurel Hubbard zdobyła dwa złote medale podczas Igrzysk Pacyfiku w Samoa. Jej osiągnięcia wywołały spore kontrowersje. - Sukces Hubbard był nie fair wobec zawodniczek, które z nią rywalizowały - powiedział Keneti Sio, prezes komitetu organizacyjnego Igrzysk Pacyfiku.
Zobacz wideo

Reprezentująca Nową Zelandię Laurel Hubbard zdobyła dwa złote medale w podnoszeniu ciężarów w kategorii +87 kg podczas Igrzysk Pacyfiku, odbywających się w Samoa. Jej sukces spotkał się z różnymi opiniami. Wszystko dlatego, że sztangistka siedem lat temu zmieniła płeć, a karierę zaczynała jako mężczyzna o imieniu Gavin.

- Kolejne złoto dla sztangistki Laurel Hubbard, która urodziła się jako mężczyzna - tym razem w Igrzyskach Pacyfiku. Hubbard jest na drodze do igrzysk olimpijskich w Tokio 2020. To nie kobiety na tym zdjęciu powinny zwiesić głowy. Odpowiedzialni za politykę sportową muszą się obudzić - to jeden z krytycznych komentarzy, jaki opublikowany został na Twitterze.

Szef igrzysk także krytykuje jej sukces

Negatywnie do sprawy podszedł również prezes komitetu organizacyjnego tegorocznych Igrzysk Pacyfiku, Keneti Sio. - Sukces Hubbard był nie fair wobec zawodniczek, które z nią rywalizowały. Nic nie możemy na to jednak poradzić. Taka jest rzeczywistość w świecie sportu - przyznał Sio, były rugbista.

W 2012 roku Gavin Hubbard po przebytej kuracji hormonalnej zmienił płeć. Od tego czasu transseksualna sztangista rywalizuje z kobietami. 

Więcej o: