Himalaista jako pierwszy zdobył dwa ośmiotysięczniki jednego dnia. Opublikował niezwykłe zdjęcie

Mount Everest i Lhotse - to ośmiotysięczniki, na których stanął Nirmal Purja. I może nie byłoby w tym nic sensacyjnego, gdyby nie to, że Nepalczyk zrobił to jednego dnia. Jego wyczyn zachwyca, podobnie jak opublikowane przez niego zdjęcie "kolejki" do wejścia na najwyższy szczyt świata.

Nirmal Purja jako pierwszy himalaista w historii zdobył dwa ośmiotysięczniki jednego dnia. Jednego dnia stanął bowiem na szczytach Mount Everestu (8848 m) i Lhotse (8516 m). Taki wyczyn wzbudził podziw i zachwyt internautów, podobnie jak zdjęcie, które Purja opublikował podczas wchodzenia na najwyższy szczyt świata.

Na zamieszczonej przez Purję fotografii widzimy kolejkę himalaistów chcących zdobyć szczyt Mount Everest. To niezwykła scena pokazująca, ilu chętnych chce zdobyć słynny ośmiotysięcznik. Oczywiście należy pamiętać o tym, że większość osób widocznych na zdjęciu to członkowie wyprawy Purji, a także szerpowie, czyli przewodnicy wyprawy.

Projekt "Possible 14/7"

Zdobycie szczytów Mount Everestu i Lhotse to część projektu "Possible 14/7" realizowanego przez nepalskiego himalaistę. Były żołnierz armii brytyjskiej w ciągu siedmiu miesięcy planuje zdobyć 14 ośmiotysięczników. Początkowo wyczyn wydawał się niemożliwy do zrealizowania, ale teraz stał się bardzo prawdopodobny - Purja w miesiąc zdobył bowiem aż pięć szczytów.

W okresie wiosennym himalaista planuje zdobycie jeszcze jednego szczytu. Następne będzie atakował już w okresie zimowym. Plan Purji jest niezwykle imponujący. Takiej liczby ośmiotysięczników w tak krótkim czasie nie zdobył jeszcze nikt w historii. Dotychczasowy rekord należący do Koreańczyka Chang-Ho Kima wynosi siedem lat i 11 miesięcy.